‘Hiçbir şey insan hayatından önemli değildir’

Koranvirüs vakalarında yaşanan artışlardan sonra DİSK Ege Bölge Temsilciği’nden yapılan açıklama ile fabrikalarda da gerekli tedbirlerin alınması için çağrı yapıldı.

SENDİKA 17.03.2020, 13:00
‘Hiçbir şey insan hayatından önemli değildir’

İZ GAZETE - DİSK Ege bölge Temsilciliği’nden Koronavirüs’e ilişkin yapılan açıklama ilgili kurumlardan fabrikalara ilişkin tedbirler için talepte bulunuldu.

İlk Açıklamada “Hiçbir iş insan hayatından önemli değildir” denildi. Koronavirüse ilişkin hükumet tarafından alınan önlemlere ek olarak özellikle halk sağlığını ilgilendiren toplu çalışma ortamlarında yemekhanelerde yüzlerce işçinin birlikte çalıştığı fabrikalarda aynı hassasiyetin gösterilmesi talep edildi.

DİSK Ege Bölge Temsilcisliği tarafından yapılan açıklamada şu tedbirlerin başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan olmak üzere ilgili kurumlardan alınması talep edildi:

Okulların ve kreşlerin tatili süresince çalışan anne babalardan birine ücretli korona izni verilmelidir. Ücretli izin kararı gecikmeden alınmalıdır.

Hijyen ve ısınma bu virüsten korunmanın şartlarındandır. Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar derhal açılmalıdır.

Korona virüsü özellikle yaşlı nüfus için hayati bir tehlike yaratmaktadır. Bu yaş grubunun daha iyi beslenerek korunabilmesi için, emekli maaşlarına belirli bir süre ek korona desteği verilmeli, emekli maaşları bu süre zarfında 3 bin liranın altında olmamalıdır.

65 yaş üstü yaşlılık aylığı alan kişilere de ek korona desteği ödenmelidir.

Genel olarak çalışma yaşamında konuya dair alınması gereken önlemlerle ilgili olarak işçi, işveren ve hükümet tarafının bir araya geldiği EKONOMİK SOSYAL KONSEY acilen toplanmalıdır.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?