Emek ve Demokrasi Güçleri: Çalışma hakkımızın gaspına izin vermeyeceğiz!

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İZENERJİ ve İZELMAN şirketlerinde işten çıkarılan DİSK’e üye 15 işçi için basın açıklaması düzenlendi. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Konak İlçesinde güvenlik soruşturması nedeniyle işten çıkarılan 15 kişi için toplandı. Basın açıklamasını okuyan Elmas Köçkün, “Her türlü hukuksuzluğa karşı sesimiz çıkacak” dedi.

SENDİKA 23.10.2020, 14:51 23.10.2020, 15:00
Emek ve Demokrasi Güçleri: Çalışma hakkımızın gaspına izin vermeyeceğiz!

YUSUF BAŞAR/İZGAZETE -  İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İZENERJİ ve İZELMAN şirketlerinde işten çıkarılan DİSK’e üye 15 işçi için basın açıklaması düzenlendi. Bu ülkenin vatandaşları olarak temel insan haklarına sahip çıkacaklarını ve her türlü hukuksuzluğu karşı ses çıkaracaklarını beyan eden Elmas Köçkün, yerel yönetimlerde çalışan personelin Vali’nin başkanlığında toplanan kurulun teklifinin ve İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla kamu görevinden çıkartılmasının Anayasa’nın 127. maddesine aykırı olduğunu söyledi.

HUKUKSAL DEĞİL KEYFİ!

Taşeronlarda çalıştırılan işçilerde, devlet memurları için aranan koşulların da aranmaya başladığını ve merkezi idareye kadrolu geçişte Devlet Memurları Kanunu’nun atama şartlarının aramasının bile tartışmalı olduğunu söyleyen Köçkün, ”657 sayılı kanun içinde tanınmamış ve tanımlanmamış belediye şirketlerine geçiş için 657 koşullarını aramanın hukuki temeli olmayan bir keyfiyet olduğunu daha önce ifade etmiştik ve demiştik ki; yıllardır kamu idareleri için çalışan ve aslında kamu idarelerinin işçisi oldukları hukuken tescil edilmiş olan işçilerin karşısına güvenlik soruşturması koşulunu dikmek hukuk dışıdır ve işçileri eleme amacını taşımaktadır” sözlerini kullandı.

“İktidarın onlarca konuda olduğu gibi bu konuda da evrensel hukuk ilkelerini esas almak yerine ”ikinci sınıf vatandaş” yaratma ve kendi yurttaşları arasında en büyük ayrımcılığı kanun yoluyla yasalaştırma girişiminden hala vazgeçmemiştir” sözlerini söyleyen Köçkün, AYM’nin güvenlik soruşturması şartını kaldırmasına rağmen AKP’nin hukuksuzluğu sürdürdüğünü, hukukun arkasından dolandığını ve kamu görevleri yönünden güvenlik soruşturması uygulamasına gidilmesinin demokrasi olan bir ülkede asla kabul edilemeyeceğini ifade etti.

‘İŞTEN ATMALAR RESMİLEŞTİRİLİYOR’

İZENERJİ VE İZELMAN’da çalışan 15 üyenin hukuk dışı bir şekilde güvenlik soruşturması nedeniyle işlerinden edildiğini, yargı kararı olmaksızın keyfi olarak, doğruluğunun kesinliği olmayan bilgiler ile insanların işinden edemeyeceklerini söyleyen Elmas Köçkün, “Kimse yakınının işlediği bir suçtan cezalandırılamaz, kimse cezasını çektiği suçtan dolayı ayrımcılığa uğratılamaz” dedi ve ekledi: “Zaten güvenlik soruşturmaları kamu görevlileri için 4045 sayılı güvenlik soruşturması kanununda düzenlenmiştir. Kendi çıkardıkları kanunu çiğneyen bir düzen içerisindeyiz. İşten atmaların yasak olduğu pandemi sürecinde kanunu çıkaranlar işten atmaları resmileştiriyor”

Güvenlik soruşturması nedeniyle, keyfi işçi çıkarmalarına son verilmesini ve işten atılan tüm işçilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?