Bornova Belediyesi işçilerinden Aliağa Belediyesi'nden atılan işçilere destek

Bornova Belediyesi bünyesinde çalışan ve Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube üyesi olan temizlik işçileri, mesailerine başlamadan önce Aliağa Belediyesinden atılan 179 işçi için basın açıklaması yaptı.

SENDİKA 12.07.2019, 12:25
Bornova Belediyesi işçilerinden Aliağa Belediyesi'nden atılan işçilere destek

DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube üyesi Bornova Belediye temizlik işçileri, sabah mesai saati öncesi şantiyede Aliağa Belediyesinden atılan 179 işçi için basın açıklaması yaptı. Açıklamaya şube yöneticilerinin yanı sıra Aliağa Belediyesinden atılan Genel-İş İzmir 5 No'lu Şube Yöneticisi Sinan Uğur da katıldı. İşçiler sık sık, "Birleşe birleşe kazanacağız" , "İş ekmek özgürlük" sloganları attı.

Burada konuşan işçi Ömür Taştan, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın keyfi şekilde 179 işçiyi işsiz bırakmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Taştan, "Bizlerin Bornova’da yaptığı gibi Aliağa’da yaşanılası bir kent yaratan Aliağa Belediyesi emekçileri, işsiz bırakılmak bir yana tüm emekçiler gibi yoksulluk sınırının üzerinde, refah içinde yaşamayı hak etmektedir. Aliağa kentinin parklarını yaşanabilir kılan, her caddesini büyük bir özenle kendi eviymiş gibi temizleyen, yollarını yapan, hizmet binalarında halkın sorunlarını dinleyip çözüm üreten Aliağa Belediyesi işçisidir" dedi.

"Aliağa Belediyesi işçisine karşı yapılmış bu saldırı aynı zamanda bizlere karşı yapılmıştır" diyen Taştan, "Buradan ilan etmek isteriz ki bizlere açmış olduğunuz kavga kabulümüzdür. Bu kavgada sınıf kardeşlerimizle birlikte Aliağa Belediyesi işçilerinin yanında olduğumuzu büyük bir kararlılıkla belirtmek isteriz. Mücadeleleri mücadelemizdir" şeklinde konuştu.

'MÜCADELEMİZE BÜYÜK GÜÇ VERİYORSUNUZ'

Aliağa Belediyesinden atılan Genel-İş İzmir 5 No'lu Şube Yöneticisi Sinan Uğur ise, "Bizler büyük bir haksızlığa uğradık. Hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldık. İşten çıkarılmamızın arkasında yatan temel neden sendikalı, toplu sözleşmeli ve sosyal hakları olan işçilere karşı sermayenin genel tutumunum bir parçası. İstenen tamamen ucuz işgücü cenneti yaratmak. Bizleri açlık sınırında, sendikasız, güvencesiz çalıştırmak istiyorlar. Böyle bir amacın karşısında biz bu muameleye maruz kaldık. Bunun karşısında sermaye, işçi sınıfını yalnızlaştırarak, bölerek, parçalayarak amaçlarına ulaşmak istiyor ama bunu başaramayacaklar. Çünkü sendikamız, diğer şubelerimiz, sizler bizim bu mücadelemizi kendi sorununuz olarak görerek İzmir’in her köşesine duyuruyorsunuz. Bir ekmeğinizi bizlerle bölüşmek için göstermiş olduğunuz çabayla bizleri yalnız bırakmadığınızı gösteriyorsunuz. Bu açıdan mücadelemize büyük bir güç verdiğinizi belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Ayrıca Genel-İş sendikası, Aliağa Belediyesinden atılan işçilerle dayanışma amaçlı şantiyeye kumbara koydu.

(İzmir/EVRENSEL)

Yorumlar (1)
sınıf bilinçli işçi 12 ay önce
Göstermelik eylemlerle bir şey olmaz. Aliağa belediyesinden atılan işçiler için bütün Genel iş üyeleri iş bırakıp kitlesel olarak Aliağaya yürüsünler bakalım işçiler geri alınıyor mu alınmıyor mu. Genel iş geçmişten beri üyelerine hiç bir zaman sahip çıkmıyor. Sahte sendika işçilerde biliyor. Koltuk davası, büyük bir gelir kaynağı sendika yönetimleri. Adamlar lüks otellerden çıkmıyor, İşçilerin sırtında tepiniyorlar resmen. İşçi sınıfı bu asalakları sırtından atmak için kendi bağımsız komitelerini kurmalı ve mücadeleyi yükseltmeli, bu adamları her yerde teşhir etmeli.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
37°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?