Barış istediği için görevden uzaklaştırılan öğretmene destek

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan’ın İzmir Valiliği tarafından görevinden uzaklaştırılması bugün İzmir’de düzenlenen eylemle protesto edildi.

SENDİKA 05.04.2016, 14:18 05.04.2016, 14:27
Barış istediği için görevden uzaklaştırılan öğretmene destek

Akkan’a destek olmak için İzmir’e gelen KESK ve Eğitim Sen yöneticileri Akkan’ın görev yaptığı Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, Eğitim Sen Genel Mali Sekreteri Mesut Fırat ve Eğitim Sen Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, Emek Partisi İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci, SES Şube Başkanı Rukiye Çakır'ın katıldığı eyleme, KESK'e bağlı sendikaların yöneticilerinin yanı sıra vatandaşlar da destek verdi.

İzmir Valiliği’nin protesto edildiği eylemde açıklamayı Genel Başkanımız Kamuran Karaca yaptı.Karaca şunları söyledi:

Anayasa ve uluslararası hukuka aykırılığı açıkça ortada olan söz konusu genelge sonrasında, 10 bine yakın üyemiz hakkında soruşturma açılmış, 21 üyemiz çeşitli bahanelerle il dışı sürgün edilmiş ve 16 üyemiz de açığa alınmıştır.

Bu hukuksuzluğun son örneği ise sendikamız İzmir 1 No’lu Şube Başkanı ve tarih öğretmeni olarak görev yapan Bahri Akkan’ın açığa alınmasıyla yaşanmıştır. Başına gelecekleri bilerek yurtdışından dönen bir akademisyenin, “yurt dışına çıkma” gerekçesiyle tutuklandığı bir ülkede, Şube Başkanımız Bahri Akkan da “kimse ölmesin” dediği için, öğrencilerin eğitim hakkını savunduğu için hukuksuzca açığa alınmıştır. Belli ki İzmir Valisi, barış talebindeki erdemin, öğrencilerle buluşmasında sakınca görmektedir.

""Sırça köşklerinde oturup halkı savaş politikalarına mahkum edenlerin dilinden 'Hamdolsun şehitlerimiz eksik olmuyor' sözleri dökülürken, 'Bu bedeli ödemek zorundayız' ifadeleri ocaklara düşecek ateşi haber ederken, elbette barış talep etmek, yaşamı ve yaşatmayı savunmak en sakıncalı davranış olacaktır!

Bu nedenledir ki Şube Başkanımız Bahri Akkan, 22 Aralık 2015 tarihinde sendikamızın kararıyla Nusaybin’e giderek, öğrencilerin eğitim hakkının gasp edilmesini protesto ettiği için açığa alınmıştır. 14 Aralık 2015 tarihinde, telefonla gönderilen mesajla öğretmenlerden hizmet içi eğitim gerekçesiyle ilçeyi terk etmeleri istenmişti. Sendikamız ise MEB’in görevinin savaşı körüklemek olmadığı, eğitim öğretim yaşamını normalleştirmek olduğunu ifade ederek söz konusu hizmet içi eğitim uygulamasına karşı çıkmıştı. Nitekim hizmet içi eğitim, 14 Aralık’ta gönderilen mesajdan tam iki ay sonra, 8-12 Şubat 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu süre zarfında binlerce öğrencinin eğitim hakkı gasp edilmiş, ölümler artmış ve ne yazık ki kaygılarımızdaki haklılığımız bizatihi MEB tarafından teyit edilmiş oldu!

Yine bu süreçte 29 Aralık 2015 tarihinde, sendikamızın aldığı kararla savaşa karşı barışın sesini güçlendirmek amacıyla örgütlediğimiz greve Bahri öğretmenin katılımı da suç sayılmış ve bu cezayı almasında gerekçe olarak kullanılmıştır!

Bilinmelidir ki aldığımız her karar, biz eğitim ve bilim emekçilerinin bu topluma karşı, çocuklarımıza karşı taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle alınmıştır. Barış talep etmek, Türkiye hariç dünyanın hiçbir yerinde suç değildir! Bu nedenledir ki hukuksuzluğu, baskıyı, yağmayı, talanı ve ölümü ilke edinenlerle hukuku, demokrasiyi, eşitliği, özgürü, barışı ve yaşamı ilke edinenler karşı karşıya getirilmektedir! Unutulmamalıdır ki bu sorun, ölümle yaşam arasında, savaşla barış arasında bilinçli bir tercih sorunudur! Dolayısıyla tercihini savaştan ve ölümden yana yapan eğitim ve bilim emekçilerinin öğrencilerinin gözlerinin içine bakabilmesi mümkün değildir! Özellikle yaptığımız her eylemde ideolojik ve siyasi amaçlar arayanlar, bu tercihimizin insan olmanın gereğine dair bir tercih olduğunu bilmelidir! Savaş ve ölüm borazanlığı yapanların ideolojik ve siyasi amacının ise tarih önünde her zaman yargılandığı, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak mahkum edildiği asla akıllardan çıkarılmamalıdır.

Eğitim Sen olarak, hukukun bir gün herkese lazım olacağını belirterek arkadaşımız, öğretmenimiz, Şube Başkanımız Bahri Akkan hakkındaki açığa alma kararının derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Bahri öğretmenimizin bu süreçte sonuna kadar yanında olduğumuz gerçeğini, herkes zihnine kazımalıdır. Sendikamızı hedef seçenler adına ise üzülerek bir gerçeği ifade etmek istiyoruz: Eğitim Sen ve üyeleri, baskılarınız, yıldırma operasyonlarınız ve hukuksuzluklarınız karşısında asla sinmeyecektir! Sendikamız emek, demokrasi ve barış mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir!”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?