İzmir’e hizmete adanan bir ömür... İsim insan hayatını etkiler, kaderimize yol çizer.  Yerel seçimler yaklaşırken aday adaylarının isimlerinden karakter analizi yapılabilir. İşte Urla Başkan Aday Adayı Şafak Sol... İsminin hakkını veren bir insan.

Şafak vakti işinin başında olup, sol görüşün ilkelerini yaşam felsefesi haline getirmiş. Bugüne kadar başardıklarını satırbaşları ile sıralayalım. Uzun bir liste olacak. Şafak Sol... Kısaca, Türkiye’de sağlık, güzellik ve sağlık turizminde  ilkleri gerçekleştiren, yarım asrı geçen sürede adı geçen sektörleri geliştiren Türk iş insanı...

Her insan güzeldir

1994 yılında ilk kez cinsiyet eşitliğini savunarak güzellik salonlarından içeriye giremeyen erkeklere merkezinin kapısını açtı. Yani Türkiye’de toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında ilk çığır açan üniversitelerin ve araştırmacıların rol modeli oldu.

Sağlık fuarı

2003 yılında ilk sağlık fuarının İzmir’de yapılabilmesini sağladı. Sağlık Fuarı'nın İzmir Enternasyonel Fuarı'nda yapılabilmesi için ulusal ve uluslararası sağlık sektörüne ve güzellik salonlarına referans oldu. Çok büyük boyutlarla bugünlere taşınmasını sağladı.

Sağlıkçıların doktorların sesi oldu

Tam yirmi yıl boyunca İzmir’de televizyon ve radyolarda her hafta sağlık programına katılarak tüm ülkeye seslendi. Çalışmaları tüm dünyada sektörün gelişime neden oldu. Amerika’dan bir ödül töreni için çağırıldı, İtalya’dan bir televizyon programına davet edildi ancak yoğun programları nedeniyle davetleri kabul edemedi.  

Ödüllü merkez

Pegasus şirketinin yaptığı araştırmada ilk 10 güzellik şirketinin birinci sırasında yer aldı. 2009 yılında İlk Anti- Agening Kongresinde Ankara Gazi Üniversitesi'nin İzmir’de kalesi oldu. Çimen Karasu’nun ulusal, uluslararası Anti-Agening çalışmalarına, Epidermis Sağlık Hizmetleri adına destekledi. TRT’de bu kongreye destek verirken sağlık kuruluşu olarak kongreye İzmir’den, başka katılım olmadı. “İzmir’de bir kalemiz var” diyen katılımcılar ve Farmakolog Çimen Karasu tarafından takdirle onurlandırıldı.

Yenilmez savaşçı

Uzun mücadeleler, sık sık bakan görüşmeleri, meslektaşlarla beyin fırtınaları sonucunda, nihayet 2010 yılında Türkiye’de estetik poliklinikler ruhsatlandırılmasını sağladı.

Girişimcilere örnek model

2014- 2016 yıllarında Türkiye’de Girişimciliğin G'sinin bilinmediği süreçlerde (ki bu Garanti bankasının benzeri etkinliklerini planlayan beyaz yakalıların Şafak Sol’ile yaptıkları telefon görüşmesinde kurduğu cümledir. ) İzmir’e gelerek kendisiyle görüşmek isteyen, ancak randevu almadan Ankara’dan gelen Yıldız Ecevit’in ekibi Sosyal Sigortalar Tesisi'nde Şafak Sol ile girişimcilik konusunda Garanti Bankası adına görüşebilmek için pazartesiden cumaya beklediler. Yoğun temposundan dolayı bir hafta sonra Sol ile buluşabilme fırsatı yakalayabildiler.
Görüşmelerde Şafak Sol, Garanti Bankası adına görev yapan Yıldız Ecevit’in ekibine teknoloji, istihdam, ekonomi, kredilerin artıları ve eksilerini anlattı. Kadınların, yatırımcıların ve öğretim görevlilerin ekonomi ve istihdamı arttıran, eğitimi güçlendiren, üniversiteleri destekleyen, ilaç sektörünü destekleyen yerden ve yine destekleyen bakış perspektifleri hakkında iki gün geniş bilgi verdi. İzmir’e hizmete insanlara, kadına, teknolojiye, bu memlekete hangi koşullarda nasıl adandığını anlattı.

Kendi markalarıyla damga vurdu

EPİDERMİS sınırlarını aşınca, oğluna devredip, kendi markasını da kurarak  SHAFAK JEWELLERY...

Sağlıkta reform

2022 yılında Türkiye’de butik sağlık kuruluşlarına çift hekim atanmasını sağladı.

35 yıldır ilham kaynağı

2023 İzmir’de “Birinci İş Kadınları Zirvesi” hakkında yorumları ve 30 yıldan bu yana yaşadıkları hakkında anlattıkları çok anlamlı...
Yaşanan zorlukları burada aktarmamız mümkün olamasa da “Bu zirveye yıllar sonra tanıklık etmek benim için onur verici. Ben bundan tam 30 yıl önce bugünleri görebilmeyi hayal ediyordum. “Ben tarihte devrim devrim kabul edilecek bu alanlarda çok önce başladığım için hem dertli, hem Lilith’le başlayan Havva ile devam eden, orta çağdaki gibi taşlanan bir kadın oldum.” “Ancak geriye baktığımda şu an kendimi şanslı hissedebiliyorum. Tek acı veren ve dönüşü olmayan geç kalmışlığım aileme, anneme babama ve çocuklarıma hasretliğim.”
Benim kadınlarımıza önerim: Anne, babaya ve çocuklarına geç kalmamalarıdır. Gözleyen ve gözlemleyen emekçi tüm kadınlarımıza hayranım. Ben yıllardır, İzmir’e tohumları ekmekten bıkmadım. Şu an bu ve benzeri etkinlik, çalışma, emek adına ne dersek diyelim gurur verici..."

İyi bir anne

Her ne kadar aileme az zaman ayırabildim diye şikayet etse de örnek bir anne tüm zorluklar arasında pırlanta gibi iki evlat yetiştirdi. Ödüllü oyuncu Selin Yenince ve Başarılı iş insanı Okan Yenince... Her ikisi de alanında güzel işlere imza atmaya devam ediyor.

Güzelliğin ve yaşamın kitabını yazan kadın

Bu kadar işi arasında yaşamından kesitlerinde yer aldığı kitabı çok yakında okuyucuları ile buluşacak... “Şeker Kar” oldukça ilgi çekeceği kesin...

Urla'nın gözbebeği

Şafak Sol, 2006 yılından beri Cumhuriyet Halk Partisinde İzmir bazlı aktif siyaset yapmaya devam etmekte... Şimdi de Urla'ya başkan olmak için değil hizmetkar olmak için yola çıkıyorum diyerek, Urla'yı adım adım geziyor. Şimdiden Urlalıların gözbebeği konumunda... Yolunuz açık olsun... "Urla’da Gün ışığında belediyecilik için varım! Haydi Urla Söz Sırası Sizde!  Urla’da 'Şafak' yeniden doğacak!"