Ronaldo'nun takımı Al Nassr, Asya Şampiyonlar Ligi'nde Persepolis ile karşılaşmak için Tahran'a gitmişti. Ronaldo'nun takımı bu maçı 2-0 kazandı. Maçtan sonra İranlı ressam Hamami, çizdiği portreleri Ronaldo'ya hediye etmiş ve buna karşılık olarak Ronaldo da Hamami'ye imzalı formasını hediye etmiş ve sarılmıştı.

Fakat daha sonra medyada çıkan haberlerde bu durumun, İran hukukunda zina sayıldığı ve bunun cezasının '99 kırbaç' olduğu yer almıştı.
İran, Ronaldo'nun ülkeye dönmesi halinde ceza alacağı yönündeki haberleri yalanladı.

İran medyasında yer alan haberlerde, bazı avukatların Portekizli futbolcu hakkında Hamimi ile görüşmesi nedeniyle şikayette bulunduğu iddia edilmişti.

Batı medyasında da İran adalet sistemi Ronaldo'yu bir dahaki sefere İran'a geldiğinde cezalandırmak zorunda kalacağı şeklinde haberler yer almıştı.

Bu haberler ile ilgili İran'ın İspanya Büyükelçiliği'nden de bir açıklama yapılmış ve şu cümleler kullanılmıştı: "Uluslararası bir sporcuya karşı herhangi bir mahkeme kararı verilmesini şiddetle reddediyoruz."

İran'dan açıklama geldi

Bu iddialar neticesinde İran'dan bir açıklama geldi ve tüm bu iddialar yalanlandı. İran'dan yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

"Bu tür asılsız haberlerin yayımlanmasının, insanlığa karşı işlenen suçları ve mazlum Filistin milletine karşı işlenen savaş suçlarını gölgede bırakması endişe vericidir."