MİHRİCAN CANDEMİR/ İZ GAZETE-  EHF Hentbol Avrupa şampiyonasında çeyrek finale kalan İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Hentbol Takımı Antrenörü Senar Dayat ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Hentbol Takım Oyucusu Yeliz Özel İzTV’de yayınlanan Sporun İçinden programının konuğu oldu.

manşet3-3

Altyapı transferleri ile çok iyi bir takım oluşturduklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Hentbol Takımı Antrenörü Senar Dayat, “Bu sene yeni gelen sporcularımız takıma çok iyi uyum sağladılar. Çok iyi bir gidişatımız var ve bu tempoyla devam ediyoruz. Bu hafta sonu ise çok önemli Üsküdar maçımız var ve galibiyet için sahaya çıkacağız. Ondan sonra Konyaaltı ile oynayacağımız çeyrek final maçımız var. Yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Elimizden geleni yapıyoruz ve her maça kazanmak için çıkıyoruz” diye konuştu.

Olmak istediğim yerdeyim

İzBB’de oynayarak hayalini gerçekleştirdiğini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Hentbol Takım Oyucusu Yeliz Özel,“Bu takımda 2. sezonum. Altyapıdan gelen sporculara uyum sağladım ve aile gibi olduk. Takımda hiçbir sorun çıkmadığı için çok memnunum. Zaten en çok oynamak istediğim takım İzBB’di. Yani olmak istediğim yerdeyim. Bu sene için şampiyon olacağımızı düşünüyorum. Takımca hedefimiz bu yönde. Her sahaya çıktığımızda o maçı kazanmak için çıkıyoruz ve sonuna kadar çabalıyoruz, bırakmıyoruz. Her maça aynı heyecan ile çıkıyorum ve o heyecanı hiç kaybetmedim. Bence bütün takımlar büyük bütçelere sahip olmalarına rağmen korkulan bir takımız” şeklinde konuştu. Ayrıca Avrupa şampiyonluğu hakkında konuşan Özel, “Avrupa maçını oynamak her sporcuya nasip olmaz. O yüzden çok şanslıydık. Sporcular da değerini bilerek mücadele ettiler ve 7 farkla İsrail’i yendik. Gardımızı indirmeden İsrail’e gittik ve kazanıp geldik”

Başarının sırrı

Belediye takımı olmanın artılarından bahseden Dayat, “bir düzen içerisinde olmanın çok büyük avantajını gördüm. Bizde bu geleneğin olması yani önceki dönemin düzeninin devam etmesi bizi daha da iyi bir noktaya taşıyor. Yöneticilerimiz bir dediğimizi iki etmiyor o yüzden buradan onlara da teşekkür ediyorum. Her şeyiyle oturmuş bir düzenimiz var. Bundan dolayı başarı geliyor” dedi. İsrail maçını değerlendiren Dayat, “Sezon başında takım olarak hedefler koyduk. Geçen seneden dolayı 3. Turdan başladık ama en azından takımların ne olduğunu gördük. İki maçı da yenerek sonrasında Portekiz’i yendik. İsrail ise bizim için zor bir takımdı. Oyuncuların çoğunluğu Sırp veya Rus’tu. Sonuna kadar mücadele ederek 7 farkla kazandık. Sonu güzel bitti ve çeyrek finalle döndük” diye konuştu.

Altyapısız düşünülemez

Altyapının önemine değinen Dayat, “Bu dönemde transfer yapmak istedik fakat doğru oyuncuyu yapamadığımız için kimseyi de takımımıza almadık. Çünkü transferin doğruluğu çok önemli. Takımı bilen biri olmalı. Ayrıca altyapımızla var olan bir takım olduğumuz için de altyapımızdaki oyuncuları takip ediyoruz. Altyapısız bir İzBB Hentbol Kadın Takımı düşünemeyiz” dedi. Aynı zamanda hentbol sahası konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Dayat, her ilde aynı sıkıntının yaşandığını da belirtti.