2003 yılı ve öncesinde ehliyet alanlar için muafiyetli SRC belgesi başvurusu yapılabiliyor. Peki Muafiyetli SRC Belgesi almak için nasıl başvuru yapılır? İstenen evraklar nelerdir?

SRC Belgesi nedir?

Belirli sınıf araçları kullanabilmek için alınması gereken mesleki yeterlilik belgesine SRC Belgesi denir. Yük ve yolcu taşımacılığı yapılan mesleklerde araçları kullanmak için SRC belgesi alınması zorunlu tutulmaktadır. Araç sınıfına göre sürücü belgesi alan sürücüler bunlara ek olarak SRC belgesi ve psikoteknik raporu alması gereklidir. Sürücü belgesi bulunan sürücüler SRC belgesi olmadan ticari araç kullanamaz. Sürücü kurslarına başvuru yapan sürücüler eğitim aldıktan sonra SRC belgesi testine tabi tutulurlar. Yük ve yolcu taşımacılığına göre SRC belgesi 1,2,3,4 sınıflandırılması bulunmaktadır.

Muafiyetli SRC Belgesi

Sadece sürücü belgesi veriliş tarihi 25.02.2003'den önce olan kişiler muafiyetli SRC Başvurusunda bulunabilir. Sürücü belgesi veriliş tarihi 25.02.2003 tarihinden sonra olan kişiler SRC Kursuna başvurarak eğitime ve sınava girmeleri gerekmektedir.

Muafiyetli SRC Belgesi başvurusu yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz varsa E-Devlet üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru sayfasından T.C. Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek başvuru yapabilirsiniz.

Muafiyetli başvuru için istenen alanlar:

İstenilen Belge Türü:
-SRC1-Uluslararası Yolcu Taşımacılığı
-SRC2-Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı
-SRC3-Uluslararası Eşya Taşımacılığı
-SRC4-Yurtiçi Eşya Taşımacılığı

Ehliyet il ve ilçe alanına yeni ehliyetlerde ön yüzdeki 4c nolu alanı,eski ehliyetlerde ön yüzdeki ehliyetin verildiği yer alanındaki bilgi seçilecektir. Eğer ehliyetin verildiği yer ilçe değilse ilçe seçilmemelidir. İlçe alanı zorunlu değildir.
Ehliyet Belge No : Yeni ehliyetler için ön yüzdeki 5 numaralı alanı girilecektir. Eski tip ehliyetler için ön yüzdeki belge no alanı girilecektir.
Ehliyet Belge Seri No : Yeni ehliyetler için arka yüz sağ alt köşedeki seri ve numara alanı girilecektir. Örn: AE123456 Eski ehliyetler için arka yüzde sağ üst köşedeki harf ve rakamdan oluşan alanı girilecektir. Örn: P123456
E-devletten hizmetin kullanılabilmesi için cep telefonu doğrulaması gerekmektedir.

Muafiyetli başvuru için aranan şartlar:
Eski ehliyetlerde B sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1 ,B ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC4 belgesine başvurabilirler.
Eski ehliyetlerde C sınıfı, yeni ehliyetlerde M,B1, B, D1, C1, C ve B1 sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler
Eski ehliyetlerde D sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1E ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler
Eski ehliyetlerde E sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC1 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.

Bunlara dikkat edin

Başvuru yapıldıktan sonra Vakıfbank veya Halk bankasından belge ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
Belge ödemesi yapıldıktan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme hizmetinden Barkodlu Mesleki Yeterlilik Belgesi oluşturulabilir.

SRC 1 BELGESİNİ ALANLAR SRC 2 BELGESİNİ ALMIŞ SAYILIRLAR.
SRC 3 BELGESİNİ ALANLAR SRC 4 BELGESİNİ ALMIŞ SAYILIRLAR.

BAŞVURU TARİHİ İTİBARİYLA 66 YAŞINI DOLDURAN KİŞİLERİN MÜRACAATLARI KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

EHLİYET ŞARTLARINI HİÇBİR ŞEKİLDE SAĞLAYAMAYAN KİŞİLER SRC1-2-3-4 BELGESİ ALABİLMEK İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİM KURUMLARINDAN EĞİTİM ALIP SINAVA GİRMEK DURUMUNDADIR.

Editör: Tuğkan Üsküp