Şiddetli baş ağrısı şeklinde kendini gösteren migren, yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen hastalıkların başında yer alıyor. Peki migren nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri nelerdir?

Migren nedir?

Migren, hasta yaşamında uzun yıllar boyunca var olan, birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilen ağrı ataklarının olduğu, eşlik eden birçok belirtiyi barındıran ve ataklar arasında baş ağrısı şikayetinin bulunmadığı klinik bir sendromdur.

Genetik özelliklerin gelişiminde etkili olabildiği migren baş ağrıları genel olarak bulantı, ışığa ve sese karşı hassasiyetin eşlik ettiği tek taraflı baş ağrısı olarak tanımlanabilir. Migren hastalarının atakları sırasında sağlıklı toplumun geneline göre yaşam kalitesi düşüktür. Ailesinde migren olan kişilerin çocuklarında migren olma riski toplumdakinden yüksektir.

Migren çeşitleri nelerdir?

Migren çeşitleri temel olarak aura varlığı ve atağın süresine göre farklı alt türlere ayrılır:

Aurasız Migren
 

Aurasız migren, 4-72 saatlik tekrarlayan baş ağrısı atakları ile karakterize migren alt türüdür. Bu migren türü tipik olarak tek tarafta lokalizedir ve ağrı düzeyi orta ile ciddi arasında değişkenlik gösterebilir. Aurasız migren baş ağrısı fiziksel aktivite ile tetiklenebilir ve genellikle ışığa ve sese karşı hassasiyet belirtiler arasında yer alır.

Auralı Migren

Auralı migren, görsel, duyusal, sözel, hareket fonksiyonu, beyin sapına dair aura belirtilerinin eşlik ettiği süresi dakikalar olarak ifade edilen migren baş ağrısı türüdür.

Kronik Migren

3 aylık bir süre zarfı boyunca, 1 ayda en az 15 gün boyunca ortaya çıkan migren baş ağrısına aynı zaman dilimi içerisinde aylık en az 8 gün boyunca migrene dair diğer belirtilerin eşlik etmesi kronik migren olarak tanımlanır.

Olası Migren

Migren kriterlerini tam olarak karşılamayan ancak belirtilerin migren baş ağrısına benzediği ve ağrının diğer baş ağrısı türleri ile ilişkilendirilememesi halinde, olası migrenden bahsedilebilir.

Migren belirtileri nelerdir?

İştahsızlık, bulantı ve kusma, burun akıntısı, ışık, ses ve harekete karşı artan hassasiyet, ani duygudurum değişimleri, halsizlik ve terleme şikayetleri migren baş ağrısı ataklarının başlayabileceğinin belirtileridir.

Migrenin belirtileri şunlardır:

-Enseden başlayarak yayılan şiddetli ve zonklayan baş ağrısı
-Mide bulantısı ve kusma
-Işık ve gürültü gibi seslere karşı duyarlılık
-Baş dönmesi, bayılma ve bilinç düzeyinde değişiklik
-Kulaklarda çınlama
-Geveleyerek konuşma
-Görüşte bulanıklık ve görme güçlüğü
-Depresyon gibi ruh hali değişimleri
-Yorgunluk ve enerji düşüklüğü
-El ve ayaklarda uyuşma
-Yeme isteği
-Konuşmada güçlük

Kaynak: Haber merkezi