İzmir basını adına sevindirici gelişme, TİS imzalanıyor

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın İzmir Şubesi seçimlerini kaleme alan gazeteci Serdar Öztürk, yerel basın adına sevindirici bir mesaj verdi. Öztürk, sendika ve Ege Telgraf Gazetesi arasında toplu iş sözleşmesinin imzalanacağını ve bu durumun basın emekçileri adına sevindirici bir haber olduğunu dile getirdi.

MEDYA 14.05.2019, 11:25 14.05.2019, 12:49
İzmir basını adına sevindirici gelişme, TİS imzalanıyor

İZ GAZETE- İzmir basınının önemli gazetecilerinden 9 Eylül Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Serdar Öztürk, bugünkü köşesinde, geçtiğimiz Pazar günü, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi’nde yapılan seçim gözlemini kaleme aldı. İzmir basını adına sevindirici bir müjde veren Öztürk, “TGS, Ege Telgraf’ta çoğunluğu sağladı. Önümüzdeki birkaç gün içinde sendika ve gazete masaya oturacak, toplu sözleşme imzalanacak. Böyle bir dönemde, bu başarı alkışa değer” dedi.

Sendika seçimlerine ve gazetecilere dair eleştirilerini de sıralayan Öztürk, “Ama o kadar kusur kadı efendinin büyük oğlunda da olur. Özlediğimiz zamanlarmış. Her şey çok güzel olacak. Bizde bile.” ifadelerini kullandı.

İşte o yazının tamamı:

31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun tartışmalı kararıyla mazbatası geri alınan Ekrem İmamoğlu'nun seçim sloganının mucidi 13 yaşındaki Berkay. Ne demişti Berkay? “Her şey çok güzel olacak...”

 ***

13 yaşındaki Berkay'ın gençliğin saf ve temiz yüreğiyle yarattığı, belki de 23 Haziran seçimlerinin kaderini belirleyecek sloganı tüm toplumun içine kaçtı sanki. Nereye gitseniz duyuyorsunuz artık. Gençlerin bile “kral çıplak” demeye cesaret ettiği tarih, belki de Berkay'ın sözleriyle şekillenecek. Toplumların kaderini belirleyen olaylar, kendi içlerinden çıkardıkları cesur insanlar sayesindedir. Ve mutlaka en kötü günde, toplumun kaderini değiştirecek birileri çıkar. İşte tam da bu yüzden umut hep vardır.

***

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi, 31 Mart seçimlerinin sonuçlarının meşruiyetini tartıştırmaz. 31 Mart seçimlerinde Ekrem İmamoğlu seçimi kazanmıştır. Mazbatasını alıp, göreve başlamıştır. Ondan sonrası hukuku eğip bükerek yapılan darbedir.

***

Hep siyasette, ekonomide, toplumun değer dinamiklerinde olanları yazıp çizdiğimizden, kendimizle ilgili güzelliklere değinemiyoruz. Oysa bizde de güzellikler oluyor. Geçtiğimiz hafta sonunda Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi'nde seçimler vardı. Çok uzun yıllar sonra ilk kez bu seçimlerde bu kadar kalabalık gördüm. Sevindim, umudum arttı. Özellikle genç gazetecilerin ilgisi sevincimi artırdı. Her ne kadar zaman darlığı nedeniyle gazetecilerin sorunlarını konuşacak fırsat olmadı ama o kadar kusur kadı efendinin büyük oğlunda da olur. Aidatını ödeyen 23 gazetecinin olduğu seçimlerde 64 arkadaşımız oy kullandı. Bu da tartışılacak bir başka konu ama hadi bu kusur da diğer kusurlara eklensin.

***

Beni en çok sevindiren, 9 Eylül Gazetesi'nden sonra Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın İzmir'in önemli yerel gazetelerinden biri olan Ege Telgraf'ta da çoğunluğu sağladığını öğrenmem oldu. Gerçekten çok sevindim. Gazetenin sahibi/yayın yönetmeni Aylin Hanım'ın da olumlu baktığını, sendika seçimlerindeki canhıraş çabasından yakından izlediğim bu sonuç İzmir basını için önemli. Konuşulanlara göre sendika ile gazete yönetimi önümüzdeki birkaç gün içinde masaya oturacak ve en kısa sürede toplu sözleşme imzalayacak. Böylece Ege Telgraf'ta çalışan basın emekçileri de önemli ekonomik ve sosyal haklara sahip olacaklar. Gazetecilik mesleğinin her geçen gün zorlaştığı, işsiz kalanların arttığı böyle bir dönemde elde edilen bu başarı alkışa değer.

***

Seçimlerde bir diğer sevindiğim durum da katılım oldu. Gazetecilerin sendikalarına sahip çıkması, 64 gazetecinin hem de tatil günü gezmesini, eğlenmesini bırakıp sandığa koşması anlamlı. Bu da bana, bundan sonra artık gazetecilerin sorunları için yapılan eylemlerde, özellikle de 1 Mayıs kutlamalarında 5-10 kişi değil, en az 50-60 kişi ile katılınacağı umudunu yükseltti. 13 yaşındaki Berkay'ın yarattığı duygunun gazetecilerde bile yarattığı bu cesaretin dalga dalga İzmir'e, İstanbul'a ve Türkiye'ye yayılacağına iyice inanıyorum artık. Bunu gördüm bunu gözledim. Özlediğimiz zamanlarmış. Her şey çok güzel olacak. Bizde bile...

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208