Gazeteciler Ankara'dan ses verdi: Basının nefesini kesemezsiniz

LGBT'lilerin onur yürüyüşünü görüntüleyen AFP'nin Foto Muhabiri Bülent Kılıç'a polis tarafından ters kelepçe takılıp, boğazına basılarak gözaltına alınmasının yanı sıra birçok gazetecinin darp edilerek görev yapmalarının engellenmesi toplumun birçok kesiminden tepki yağıyor. Foto muhabir Bülent Kılıç ve gazetecilere yapılan baskıları protesto etmek için bir araya gelen gazeteci örgütleri, "Basının nefesini kesemezsiniz!" Slogan, pankart ve dövizler ile bugün saat 11.30'da  Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda basın açıklaması yaptı.

MEDYA 29.06.2021, 13:37
Gazeteciler Ankara'dan ses verdi: Basının nefesini kesemezsiniz

Cengiz Aldemir /ANKARA - Polisin Ankara Valiliği önünde basın açıklamasına izin vermemesi sonrasında, basın açıklaması 100 metre ileride bulunan Abdi İpekçi Parkı'ndaki Eller Anıtı'nın önünde yapıldı. 

Gazeteci örgütleri adına açıklamayı Esra Mayda yaptı. Gazetecilerin ortak açıklaması şöyle:

Yaşananlar çok tehlikeli bir boyuta ulaştı. Taksim’de yapılmak istenen protesto eylemini izlemeye çalışan çok sayıda gazeteci darp edildi, gözaltına alınmak istendi, görüntü almaları engellendi, makinelerindeki görüntüler silinmek istendi. 

Ama artık gazeteciler görevlerini yaparken ölümle de yüz yüze kalıyor! Bunun son örneği Taksim’deki protestoları takip eden AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ın uğradığı şiddettir. Haksız ve hukuksuz şekilde Kılıç’ın görev yapmasını engelleyen polis, yere yatırdığı meslektaşımızın boynuna diziyle bastırarak ölümle sonuçlanabilecek bir şiddet sergiledi.

Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle boğazına çökülerek öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial uyandırmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir.

Emniyet güçleri bu hareketleri ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir, nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın bu hakkıdır. Gösterileri izleyen gazetecilerin görüntü almasını engellemeye yönelik İçişleri Bakanlığı genelgesi hukuka ayrılıktan davalıktır. Tüm basın meslek örgütleri bu genelgeye tepkilerini gösterdi, Danıştay’da dava açıldı.

Bu şiddet uygulamasının amacı basını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha gür bir sesle haykırıyoruz.

Bu kabul edilemez anlayışı şiddetle kınıyoruz. Tepkimizi dile getirmek için tüm meslektaşlarımızı üç ilde Valilik önüne kameralarımızı, fotoğraf makinelerimizi, not

defterlerimizi bırakarak, şiddeti barışçıl şekilde protesto etmeye çağırıyoruz.

Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz!

Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin!

Bu ablukayı dayanışma ile kıracağız!"

Protesto eylemine;

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği

Basın Konseyi

Çağdaş Gazeteciler Derneği

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği

Diplomasi Muhabirleri Derneği

DİSK Basın-İş

Ekonomi Muhabirleri Derneği

Gazeteciler Cemiyeti

Haber-Sen

İzmir Gazeteciler Cemiyeti

Parlamento Muhabirleri Derneği

Samsun Gazeteciler Cemiyeti

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği

Türkiye Gazeteciler Sendikası

Türkiye Haber Kameramanları Derneğinin yanı sıra bazı sivil kitle örgütleri de gazetecilere destek verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
30°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?