İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen LOGISTECH-Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı, lojistik sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Başkanlar Oturumu'nda sektörün öncülerinin katıldığı etkinlikte lojistikteki son gelişmeler, yeni yatırımlar ve mevzuatlar ele alındı.

Başkanlar Oturumu, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk'ün moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturuma katılan konuşmacılar arasında Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, Deniz Nakliyecileri Derneği (DND) Yönetim Kurulu Başkanı Şükriye Vardar, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFMED) Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Erbayraktar, Demiryolu Taşımacıları Derneği (DTD) Yönetim Kurulu Başkanı Onur Küçükakdere, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir ve Türk Hava Yolları (THY) Kargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen yer aldı.

Türkiye önemli aktarma merkezi oldu

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, fuarın 2. kez düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, pandemi ve uluslararası gelişmelerin Türkiye'yi önemli bir aktarma merkezi haline getirdiğini vurguladı. Lojistiğin küresel rekabette kritik bir rol oynadığını belirterek, Türkiye'nin bu alandaki potansiyeli üzerine konuştu.

DND Yönetim Kurulu Başkanı Şükriye Vardar, deniz taşımacılığının küresel ekonomideki önemine dikkat çekti. Denizcilik sektörünün ekonomiyi etkileyen tüm iniş çıkışlardan etkilendiğini ve deniz lojistiğinin geleceğini belirleyen pek çok faktörün bulunduğunu söyledi.

Lojistik eğitiminin önemi

DEFMED Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Erbayraktar, lojistik eğitiminin sürdürülebilirliğine vurgu yaparak, denizcilik sektöründe önemli değişimlerin yaşandığını ve teknolojinin bu alandaki etkisinin arttığını ifade etti.

DTD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Küçükakdere, demiryolu taşımacılığının Türkiye'de özel sektör tarafından daha fazla benimsenmesi gerektiğini belirtti. Özel sektörün demiryolu taşımacılığına ilgi göstermesi için altyapı ve mevzuatın iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

UND İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, Türkiye'deki karbon emisyonunun azaltılmasının önemine dikkat çekti ve özellikle otomobillerin emisyon kaynakları olduğunu vurguladı. Yeşil enerji ve demiryolu taşımacılığının önemine vurgu yaptı.

Türkiye'nin potansiyeli

TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, Türkiye'nin uluslararası ticaret koridorlarında etkin rol oynaması gerektiğini belirterek, siyasi istikrarın bu konuda önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'nin lojistikteki potansiyeli hakkında konuştu.

THY Kargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, hava lojistiğinin dünya ticaretindeki önemine vurgu yaparak, Türk Hava Yolları'nın bu alandaki misyonunu ve hedeflerini paylaştı. THY'nin kargo taşımacılığındaki büyümesini ve önümüzdeki yıllardaki planlarını aktardı.