Valilik OHAL gerekçesiyle o mitingi de yasakladı

'Bir kez daha görüyoruz ki OHAL bizim kazanılmış haklarımızı, özgürlüğümüzü kısıtlamak adına kullanılıyor'

KADIN 02.03.2017, 17:48 02.03.2017, 17:48
Valilik OHAL gerekçesiyle o mitingi de yasakladı

OHAL, temel ve hak özgürlükleri kısıtlamaya devam ediyor. Son olarak İzmir 8 Mart Platformu'nun 'Karanlığa İnat, Yaşam Hakkımız, Özgürlüğümüz, Bedenimiz, Emeğimiz İçin Direniyoruz' sloganı ile Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yapmak istediği miting, valiliğin OHAL engeline takıldı.

Platform adına başvuruda bulunan Avukat Zöhre Dalkıran'a cevap veren İzmir Valiliği, 5 Mart Pazar günü Cumhuriyet Meydanı'ndan toplanılarak Gündoğdu Meydanı'na yürünmesine ve burada miting yapılmasına izin vermedi.

""Vali Erol Ayyıldız'ın imzasıyla verilen cevapta, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun ilgili maddelerine atıfta bulunularak "İzmir İl Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgiler neticesinde kamu düzenini, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde bozacak olaylara sebebiyet verilebileceği değerlendirildiğinden, gerçekleşmesi muhtemel, istenmeyen veya telafisi olmayan olayların meydana gelmesini önlemek amacıyla yapılmak istenen yürüyüş ve açık hava toplantısına 8 Mart tarihinde olmaması da göz önünde bulunularak Valiliğimizce izin verilmemiştir" denildi. 

""Kararı Evrensel gazetesine değerlendiren İzmir Kadın Platformu Sözcüsü Av. Zöhre Dalkıran kararı kınadıklarını belirterek "8 Mart'ta kadınlar kendi sesleriyle, renkleriyle, talepleriyle her sene olduğu gibi yine alanlarda olacaktı ama OHAL gerekçesiyle yasaklandı. Bir kez daha görüyoruz ki OHAL bizim kazanılmış haklarımızı, özgürlüğümüzü kısıtlamak adına kullanılıyor ama biz yine de Valiliğin yasak kararına rağmen alanlarda olmaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi. 

Yorumlar (0)
banner96
banner177
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?