Konak Kent Konseyi: “Kadın yaşamdır. İstanbul Sözleşmesi yaşatır”

Artan kadın cinayetlerine rağmen iktidar cephesinden ‘gerekirse İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarız’ benzeri açıklamaların gelmesine tepkiler dinmiyor. Konak Kent Konseyi de binalarına astıkları pankartla ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyerek konuya dikkat çekti.

KADIN 29.07.2020, 15:00
Konak Kent Konseyi: “Kadın yaşamdır. İstanbul Sözleşmesi yaşatır”

İZGAZETE - İstanbul Sözleşmesi diye bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’, 2011’de imzalanmış, geçtiğimiz günlerde ise hükümet, ‘bazı olumsuzlukları bünyesinde barındırdığını belirttiği sözleşmeden ‘gerekirse’ çıkılacağını belirtmişti. Bunun üzerine çok sayıda kadın cinayetlerinin yaşandığı Türkiye’de eylemeler art arda gelmeye başladı ve kadınlar bu duruma tepki gösterdi.

İstanbul Sözleşmesi’nden gerekirse çıkarız açıklamalarına bir tepki de Konak Kent Konseyi’nden geldi. Konseyin bulunduğu binaya, “Kadın Yaşamdır. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazan dev bir pankart asıldı. Pankartta şu ifadeler yer aldı, “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kadınları korumak için kalkanımızdır. Kadın cinayetleri kader değildir”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
32°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?