Kadınlara çağrı: 'İşe gitmeyin, temizlik-alışveriş yapmayın'

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın'dan kadınlara 'Evde bir gün iş yapmayın' çağrısı...

KADIN 03.03.2017, 14:38 03.03.2017, 14:42
Kadınlara çağrı: 'İşe gitmeyin, temizlik-alışveriş yapmayın'

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın, dünyanın 50 ülkesinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde erkek şiddetine karşı ve kürtaj hakkını savunmak için kadınların 24 saatlik grev yapacağını, işe gitmeyeceklerini, evde temizlik, alışveriş yapmayacaklarını söyledi. Aydın, Türkiye'deki kadınlara da, bu eyleme destek için evde bir günlük iş yapmama çağrısı yaptı.

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Kadın Meclisi yönetici ve üyelerinin de katıldığı toplantıda Aydın, kapitalist sistemlerce 8 Mart'ın içini boşaltmak, bir mücadele ve dayanışma günü olmaktan çıkartmaya çalışıldığını söyledi. Aydın "8 Mart'ı yazar kasaların soğuk tuşlarında dondurarak ranta dönüştürmeye, sözüm ona yandaş sarı kadın dernekleri kurdurarak 'lay lay lom'la geçiştirilmeye çalışılıyor" dedi. Aydın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde yapılmak istenen mitinglere de izin verilmediğini söyledi. 

'HAYIR' MESAJI 

Siyasi iktidarın kadınları çalışma hayatına katma yönündeki politikalar yerine, istikamet olarak evin yolunu gösterdiğini öne süren Aydın, bunu asla kabul etmediklerini söyledi. Aydın "Bizi denetlemeye çalışana, yasak koyana, yok sayana, aşağılayana, taciz edene, şiddet uygulayana, kadın cinayetlerine 'hayır' diyoruz. 'Hayır' demek bizden öyle uzak bir şey değil. Şimdi bütün hayırları topladık ve bu sefer hep birlikte 'hayır' demeye hazırlanıyoruz" dedi.

İLGİLİ HABER: Valilik OHAL gerekçesiyle o mitingi de yasakladı

Yorumlar (0)
banner96
banner177
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?