'Kadının en büyük sorunu eğitimsizlik'

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karabağlar Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bu yıl beşincisini düzenlediklerini Kadın Şenliği’ni, İzmirspor Tesisleri Ebruli Salonu'nda gerçekleştirdi.

KADIN 12.03.2018, 14:18
'Kadının en büyük sorunu eğitimsizlik'

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve CHP Karabağlar Kadın Kolları Başkanı Pınar Sertceylan'ın da katıldığı şenliğin açılışında, ADD Karabağlar Şube Başkanı Fevzi Özelli ve Necla Özdemir, yaptıkları konuşmalarda kadının toplumdaki yer ve önemine değinerek Atatürk'ün kadına verdiği önemden bahsetti.

Add Karabağlar Kurucu üyesi Necla Özdemir, ’’Kadının en büyük sorununun şiddet, işsizlik ve eğitimsizlik olduğunu, 2017 yılında 409 kadının öldürüldüğü’’ hususunun önemini vurguladı.

Başkan Özelli ise, ‘’İzmir Büyük Şehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesiyle birlikte yapılan Atatürkçü Düşünce Derneği Karabağlar Şubesi Kız Öğrenci yurdunun bittiğini ve en kısa zamanda işletmesinin devir alınarak 2018-2019 eğitim yılında açılacağını’’ belirterek ADD Karabağlar Şubesi olarak verdiği desteklerden ötürü Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'na da teşekkür etti.

Karabağlar ilçesi CHP Kadın kolları başkanı Pınar Sertceylan’da, ‘’son yıllarda artan kadına şiddet ve kadın ölümlerinin çokluğuna’’ ve ‘’çocuk gelinlerin olmaması için gerekli mücadelenin verilmesi’’ konusuna dikkat çekti.

Şenlikte söz alan Başkan Selvitopu, "Mustafa Kemal Atatürk’ün kadının var olması için mücadele ettiğini, kadın ve erkeğin daima birlikte olduğunu belirterek kadının olmadığı toplumlarda barışın olamayacağını, şiddetin var olacağını" belirterek tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutladı.

Konuşmalar sırasında ADD Karabağlar üyesi kadınlar ellerinde taşıdıkları pankartlarla önemli mesajlar verdi.

Sahnede ellerinde "Kadınlar yerlerde sürüklenmeye değil, göklerde yükselmeye layıktırlar," "Kadına şiddet acizliktir’’ yazılı pankartları tutan kadınlar, konuşmalar bittikten sonra pankartlardaki sloganları yüksek sesle okudu.

Konuşmaların ardından Mikrop Hikmet lakaplı şarkıcı Hikmet Durmuş gönüllü olarak konser verdi. Mikrop Hikmet'in hareketli şarkılarına eşlik eden kadınlar keyfili dakikalar geçirdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?