Kafkas Cihat Kaya/ İZ GAZETE- Karşıyaka Belediye Spor Kulübü Başkanı Kaan Akacun, İz Televizyonu’nda yayınlanan, Ali Kumral ve Can Erbuğ’un sunduğu Sporun İçinden programında, Karşıyaka Belediye Spor Kulübü’nün mevcut durumuna, projelerine ve gelecek hedeflerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kaan Akacun, Karşıyaka’nın 16 branşta yaz ve kış sporu düzenlediğine değinerek, “Yarışmacı branşlarımız basketbol ve yüzmede oldukça güzel işler yaptık. Birçok branşımız da mevcut, Judo ve okçuluk da bunlardan ikisi.” dedi.

Oyuncularımız altyapıdan

Akacun, basketbol takımındaki 3 oyuncu dışında herkesin altyapıdan yetiştiğini vurgularken, “Bu bizim için övünç kaynağı. Oyuncularımızı altyapıdan yetiştiriyoruz. Yaş ortalamamız 19 ve en düşük oyuncu bütçeli takımız. Teknik adam da yetiştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Altyapıların önemini ve Karşıyaka Belediye Spor Kulübü’nün misyonunu, “Türk sporuna yetenekli oyuncular katmak istiyoruz. Tek isteğimiz de bu zaten. Yetenekli sporcuları spora katabilmek.” şeklinde yorumlayan Kaan Akacun, “Belediyemizin yaşlı kişilere, yetenekli ama ekonomik gücü düşük kişilere erişmesi lazım. Cemil Tugay bu konuda çok hassas. Bütün benliğiyle yardımcı olmaya çalışıyor.” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkür

Karşıyaka Belediyesi’nin destekleyici tutumunu değerlendiren Erbuğ, “Karşıyaka Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bütün salonlarını kullanıma açıyor, yardımcı oluyor.” derken, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay için, “Sağ olsun çenesi kırılan sporcumuza müdahale etmesi için gerekli telefon trafiğini yaptı ve sporcumuz başarılı bir ameliyat geçirdi.” ifadelerini kullandı.

Sosyo-ekonomik olarak zor durumda olan ailelere sosyal medya sayesinde ulaştıklarının altını çizen Akacun, “Belediye başkanımızın da isteğiyle kayıt ücretlerini düşük tutmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullanırken, “Yetenekli sporcularımız burs alıyor. Uğur Okulları’nda okuyorlar. Yetenekli oyuncuları bulalım ve spora kazandıralım istiyoruz.” dedi.

Sporun kötü alışkanlıklardan uzaklaştırdığını da söyleyen Akacun, “Topluma yararlı bireyler böyle yetişiyor.” şeklinde konuştu.

Futbolu kapattık çünkü…

Karşıyaka’da çok fazla amatör kulüp olduğunu ve görüşmeler neticesinde futbol branşını kapatmayı uygun gördüklerine değinerek, “U12 dışında tüm futbol takımlarımızı kapattık. Bu doğru bir karardı. Onlardan da böyle bir istek gelmişti. Şimdi dengeli ve eşit şekilde diğer kulüplere yardım yapmaya çalışıyoruz. Bütün kulüplere destek sağlıyoruz.” ifadelerini kullanan Akacun, tesislerle ilgili yapılan çalışmaları, “4 kapalı spor salonumuz var. Birçok sayıda da açık futbol sahamız var. Hepsinin iyileştirmesi yapıldı. Şu anda spor kulüplerimiz ve halkımız bundan faydalanıyor.” sözleriyle anlattı.

Sporcu yetenek testi

Karşıyaka Belediyesi bünyesinde her sporcuya istisnasız şekilde yapılan ve sporcunun hangi branşta daha başarılı olacağına ilişkin tutarlı tahminler sağlayan “sporcu yetenek testi”nin detaylarını açıklayan Akacun, “Önce boyu ve kilosu ölçülüyor. Daha sonra kanat genişliği ölçülüyor. Sürat ve dikkat testimiz var. Yatay ve dikey sıçrama, oturma yüksekliği, dayanıklılık testi ve denge testleri yapılıyor. Hangi branşta başarılı olabileceği böylelikle ortaya çıkıyor.” şeklinde konuşurken, bu testlerin her yaş için geçerli olduğunu vurguladı. “Genç yaşta bu test yapılırsa daha verimli olur” diyen Akacun ayrıca, “Bu uygulamanın yaygın kullanılması lazım. Başvuran herkese biz bu testi uyguluyoruz. Gruplar oluşturuluyor ve teste tabi tutuluyorlar. Bu testler çok önemli.” ifadelerini kullandı.