Gizem TABAN ŞEBER/ İZ GAZETE- Hamas önderliğindeki Filistinli örgütlerin İsrail’e sızma girişimleri sonucunda İsrail ve Filistin arasında başlayan çatışma 13’üncü gününe girerken şimdiye kadar yaşanan çatışma ve bombardımanlarda her iki taraftan toplam 4 bin kişi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenler arasında bölgede haber takibi yapan 17 gazeteci de yer aldı. İzmirli gazeteciler, İsrail’in savaş suçu işlediğini belirterek kınarken kamuoyuna da savaşa karşı durma çağrısı yaptı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi’nin yaptığı ortak açıklamaya onlarca gazeteci katıldı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde gerçekleştirilen açıklamada, ‘Savaşa hayır, barış hemen şimdi’ sloganı atıldı. Basın açıklamasını İGC Başkanı Dilek Gappi ile TGS İzmir Şube Başkanı Nil Kahramanoğlu okudu.

GAPPİ-1

Tarih kanlı harflerle yazacak

“Basın emekçileri olarak İsrail’in Filistin halkına uyguladığı acımasız katliamı nefretle kınıyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan İGC Başkanı Dilek Gappi, süreçte masum sivillerin yanı sıra görev yapan gazetecilerin öldürüldüğüne dikkat çekerek, “Kadın çocuk demeden, hasta yaşlı demeden bir milleti yok etme girişimleri hiçbir şekilde gerekçelendirilemez.  7 Ekim’den bu yana Ortadoğu yine kan gölü ve insanlık onurunu yok sayılmakta.  Dünyayı, masum insanları piyon haline getiren küresel her oyununuz batsın!  Bu yüzyılda ‘Kana kan’ anlayışıyla hareket eden İsrail’i ve bu katliamı destekleyenleri dünya tarihi kanlı harflerle yazacaktır. Sadece Gazze’de yaşayanlar değil, bölgede görev yapan meslektaşlarımız da hayatlarını kaybetmektedir. Halkı bilgilendirme görevini yapan gazetecilere yönelik katliamlar akıl almaz boyutlardadır. Bugüne kadar Filistin’de yaşanan gerçekleri görünür kılan en az 17 gazeteci katledilmiştir. Bunların içinde Filistin’de yaşayan ve evinden alınarak öldürülen gazeteciler de bulunmaktadır. Öldürülen gazetecilerin 13’ü Filistinli, 3’ü İsrailli, 1’i de Lübnanlı, 3 gazeteci de kayıp…” ifadelerini kullandı.

Barış gazeteciliğinden vazgeçmeyeceğiz

Gazeteciler olarak savaş haberlerini yazmak istemediklerini vurgulayan Gappi, “Öldürülen masum insanların sayılarını vermek, aç, susuz, evsiz, yarınsız kalan bir halkın çaresizliğini görüntülemek istemiyoruz. İsrail’in Filistin Gazze’de yaptığı insanlık dışı vahşete bugün son verilmeli ve uluslararası kuruluşlar başta olmak üzere tüm ülkeler bölgede barış için harekete geçmelidir.  Bizler hayata, haberleriyle katkı sunan gazetecileriz. Fikir işçileriyiz. Ülkemizin ve bulunduğumuz coğrafyanın daha müreffeh ve barışçıl olması düsturuyla mesleğini yapanlarız ve barış gazeteciliğinden vazgeçmeyeceğiz! Tarafı ve kimliği ne olursa olsun insan ölümünü ve canlı katliamını kabul etmiyoruz.  Biz, İzmirli gazeteciler olarak savaş haberi yazmak istemiyoruz. Bu nedenle uluslararası kamuoyunu ve tüm meslektaşlarımızı savaşa karşı durmaya, savaşa hayır demeye çağırıyoruz. Savaşa hayır” diye konuştu.

izmirli-gazetecilerden-kamuOOOoyuna-cagri-savas-haberi-yazmak-istemiyoruz

Gerekli önlemler alınmalı

İsrail’i kınadıklarını ifade eden TGS İzmir Şube Başkanı Nil Kahramanoğlu da gazetecilerin gazetecilik haklarına saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Kahramanoğlu, şunları söyledi:

Gazeteciler için koşulların her geçen gün kötüye gittiği bu süreçte neredeyse tek motivasyonu mesleğini yapmak, halka bilgi vermek olan gazeteciler, her şeye rağmen savaş bölgesindeki insan hakları ihlallerini, insani durumu, siyasi gelişmeleri ve barış çabalarını dünyaya duyuruyorlar. Gazze’de son günlerde yaşananlar, basın özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bugün İsrail evrensel insan haklarını en ağır şekilde ihlal ediyor. Savaş suçu işleyen işgalci İsrail hükümetinin çocuk, sivil demeden katliam yapmasını kınıyoruz. Bizler sadece işimizi yapmak istiyoruz, inanın habere giderken haber olmak bir gazetecinin en son isteyeceği şeydir. Onun için taleplerimiz net: Bölgedeki gelişmeleri takip eden gazeteciler için gerekli önlemler alınmalı. Uluslararası hukuka uyulmalı ve gazetecilerin gazetecilik haklarına saygı duyulmalı… Biz İzmirli gazeteciler savaş haberleri yazmak istemiyoruz!”

*FOTOĞRAF: BERKCAN ZENGİN