İzmir Karşıyaka Belediyesi çocukların eğitimine destek vermek amacı ile Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi'ni kurdu. Merkez 7.200 metrekarelik bir alanda bulunuyor. Merkezin Türkiye'nin ilk ve tek etkileşimli çocuk merkezi ve eğitim kampüsü olduğu belirtiliyor.

Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi'nde neler var?

Sarı alan: Vahşi Yaşam ve Yardımseverlik senaryo odasında, insanın hayvanlara karşı gösterebileceği yardımseverlik erdemi vurgulanarak gelen ziyaretçilere farkındalık kazandırılır. Köy yaşantısının, ülkemizde yetiştirilen ürünlerin, arıların ve böceklerin biyolojik ve sosyolojik yaşamları ile ilgili bilgilerin verildiği Bremen Mızıkacıları ve Dostluk senaryo odasında dostluk teması vurgulanmaktadır. Sarı alanın son bölümü olan Veterinerlik ve Sevgi senaryo odasında ise çocuklara birer veteriner gibi davranma imkânı sunularak, hayvan sevgisi üzerinden sevgi değeri vurgulanır.

Mavi alan: Trafik ve Hoşgörü senaryo odasında görseller yardımıyla Trafik kurallarından bahsedilerek hoşgörü değerinin toplumdaki önemi ön plana çıkarılmaktadır. Çevre ve Saygı senaryo odasında geri dönüşüm, atıklar, yenilenebilir enerji kaynakları ve organik tarım ile ilgili bilgiler paylaşılarak saygı erdemi ile ilgili farkındalık kazandırılmaktadır. Havaalanı ve Sorumluluk senaryo odasında ise havaalanında insanların uyması gereken kurallara vurgu yaparken sorumluluk sahibi insan olmanın önemi vurgulanmaktadır

Yeşil alan:

• Paleontoloji Adası (Fosil Bilimi)
• Kazı Adası (Fosil Bilimi)
• İnşaat Adası (jeton ile çalışır iş makinaları)
12 farklı dinozor butaforunun bulunduğu Paleontoloji Adasında Milyonlarca yıl önce dünyaya hakim olmuş Dinozorlar zamanına yolculuk yapılır. Hayal güçlerini geliştirerek öğrenim kazanılır. Gelen ziyaretçiler dış alanda bulunan Kazı Adasına girerek fırçalarla “Paleontolog” olma deneyimini yaşamaktadırlar. 8 farklı böcek ve 2 farklı örümcek butaforları ile Entomoloji Adasında böceklerin özellikleri ve doğaya faydaları hakkında farkındalık yaratılır. İnşaat Adasında ise motor becerilerini geliştirmeye yönelik iş makinalarını (jeton ile çalışan) kullanma deneyimini yaşamaktadırlar.

Planetaryum

Astronomi ve uzay bilimlerinin yanı sıra pek çok farklı bilim dalını da eğlenerek öğrenme imkanı sunan Planetaryum, sahip olduğu özel kubbe şeklindeki mimari yapısı ve yatan koltukları ile ziyaretçilerini içine çeken farklı bir deneyim yaşatır.

İzleyeceğiniz filmler planetaryum teknolojisine özel tasarlanmış görsel efektler ve animasyonlar içerir. Böylece alınan bilgiler farklı bir görsel deneyimle bir araya geldiğinden daha akılda kalıcı hale gelir.

Uzay bilimi ile ilgili olan gösterimlerimiz, ziyaretçilerin bütün sorularına yanıt alabilecekleri, gök bilimi konusunda yetkin astronomlar tarafından sunulmaktadır.


Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi hangi saatlerde açık?

Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi hafta içi saat 08:00 ile 18:00 arasında hafta sonu ise saat 09:00 ile 19:00 arasında açık.


Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi'ne nasıl gidilir?

Karşıyaka tramvayına binerek ve Bilim Merkezi durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Eğer İZBAN kullanacaksanız Mavişehir veya Şemikler durağında inmeniz gerekecek. 15 dakika kadar yürüdükten sonra merkeze ulaşabilirsiniz.

Metro ile ulaşım yoktur. Metro ile İZBAN'a aktarma yaparak merkeze ulaşabilirsiniz.

Editör: Özlem Çimen Durmaz