Van İl Seçim Kurulu’nun aldığı Abdullah Zeydan kararının ardından İzmir Barosu açıklama yaptı. Seçmen iradesinin gasp edildiğine dikkati çeken İzmir Baro’su, Yüksek Seçim Kurulunu seçmen iradesini tanımaya ve hukuka uygun davranmaya çağırdı.

İzmir Barosu’nun açıklaması şu şekilde: 

“Van İl Seçim Kurulu, 31 Mart 2024'de yapılan yerel seçimlerde, Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) adayı Abdullah Zeydan'ın yerine, 130.000 oy farkla ikinci sırada seçilen AKP adayını belediye başkanı olarak belirledi.
YSK tarafından adaylık şartlarına sahip olduğu tespit edilen ve adaylığı kabul edilen Zeydan hakkında, 2022 yılında mahkemece verilen memnu hakların iadesine ilişkin karara karşı iki yıl sonra, 29 Mart 2024 Cuma günü, mesai saatinin bitmesine beş dakika kala, Adalet Bakanlığı itiraz başvurusunda bulunmuş,  önceki kararı veren mahkeme jet hızıyla itirazı kabul etmiştir.

Seçmen iradesini tanımaya çağırıyoruz!

Bu karar henüz kesinleşmeden Van İl Seçim Kurulu tarafından işleme konmuş ve Abdullah Zeydan'ın belediye başkanlığı engellenmiştir.
Siyasal iktidarın temsil ettiği yürütmenin, yargı üzerindeki tahakkümü bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır. Seçmen iradesi gasp edilmiş, Anayasa'da ifadesini bulan hukuki belirlilik ve hukuki güvenlik ilkeleri ihlal edilmiştir.
Tarafsız ve bağımsız yargının,  hukukun üstünlüğünün, demokratik hukuk devletinin ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin savunucusu olan İzmir Barosu olarak, İl Seçim Kurulu ile Yüksek Seçim Kurulunu seçmen iradesini tanımaya ve hukuka uygun davranmaya çağırıyoruz.”

Editör: Esra Seyirden