İran'da başörtüsü kurallarına uymadığı öne sürülerek ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için düzenlenen eylemlerde "silahla kasten adam öldürmek" ve "devlete karşı savaş açmak" gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan Salih Mir Haşimi Baltaki, Mecid Kazımi Şeyh Şabani ve Said Yakubi Kurdsefli’nin cezasının infaz edildiği açıklandı.

İran basınında, idam edilen 3 kişinin ülkede ‘terör örgütü’ olarak kabul edilen Halkın Mücahitleri Örgütü ile bağlantılı oldukları öne sürüldü.

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül'de gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de hayatını kaybetmesi ülkede infiale yol açmış, ülke çapında eylemler başlamıştı.

Kasım 2022’de İsfahan kentinin Hane Mahallesi’nde düzenlenen eylemler Muhsin Hamidi, Muhammed Kerimi ve Muhsin Çeragi adlı 3 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti. Saldırının failleri olduğu belirtilen Salih Mir Haşimi Baltaki, Mecid Kazımi Şeyh Şabani ve Said Yakubi Kurdsefli idama mahkum edilmişti.

Ülkede yaklaşık 4 ay süren ve 10'dan fazla kişinin idam cezasına çarptırıldığı eylemlerde, şu ana kadar 7 kişi idam edildi.