İlişkilerde kontrol etme ihtiyacının oldukça yaygın görülen bir durum olduğunu söyleyen Üçyıldız, "Gündelik yaşantıda hayatın pek çok alanında faydaları olsa da mesele ilişkiye geldiğinde bu ihtiyaç tehlikeye dönüşebiliyor. Partnerinizin nerede olduğunu, kimlerle görüştüğünü ve ne yaptığını sürekli takip etmek, telefonunu veya bilgisayarını kontrol etmek gibi davranışlar gerçekleştiriyorsanız dikkat!" dedi.

İlişkilerde kontrol etme ihtiyacı sevginin değil, güvensizliğin ve kaygının bir göstergesi olabileceğine dikkat çeken Kaan Üçyıldız,  "Oysa sağlıklı bir ilişki sevgiye, güvene ve saygıya dayanır bu nedenle kontrol etme ihtiyacı, temel unsurları zedeleyebilir ve ilişkinizin çökmesine sebep olabilir" dedi.

İlişkinizde kontrol edildiğinizi nasıl anlarsınız?
- Partneriniz sizin nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı ve kiminle görüştüğünüzü tekrar tekrar ve şüpheci bir tutumla size soruyorsa
- Telefonunuzu, mesajlarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederek sizi denetliyorsa
- Partneriniz giyim tarzınız, arkadaşlarınız ve hobileriniz ile ilgili size baskı uyguluyorsa
- Partneriniz onsuz gittiğiniz yerlerde konumuz ile sizi takip ediyor, gittiğiniz yerlerden fotoğraf/video talep ediyorsa partnerinizin kontrol etme ihtiyacının ön planda olduğu söylenebilir. 

Kontrol etme ihtiyacının ilişki için yaratacağı sonuçların en başında güvensizlik yer alıyor. Çünkü bu durum güvensizlik ve ihanet algısı oluşturuyor. Zaman içerisinde özgürlük alanlarının kısıtlanmasına ve kaçınılmaz olan tartışmalar ve çatışmalar oluşmasına sebep oluyor.Kontrol etme ihtiyacının tekrar ettiği bir ilişkide de sonuç; mutsuzluk ve ayrılık olabiliyor!  

Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız,'' Partnerinizi kontrol etme ihtiyacı hissediyorsanız, bu ihtiyacın nedenlerini anlamaya çalışın. Partnerinize karşı açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurum. Birbirinizin sınırlarına saygı duyun. Güven duygusunu geliştirmek için adım atmayı deneyin. Tüm bunlara rağmen kontrol etme ihtiyacınız devam ediyorsa çift terapisi desteği almak için bir uzmana başvurmayı deneyin.'' ifadelerini kullandı.

Editör: Tuğkan Üsküp