Agos Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Hrant Dink'in katili Ogün Samast, tahliye edildi. Ogün Samastın tahliye edilme gerekçesi sorgulanıyor. Öte yandan Ogün Samast kimdir? Ogün Samast nereli ve kaç yaşında? gibi sorular yanıt arıyor. 

Ogün Samast kimdir?

Ogün Samast 28 Haziran 1990'da Üsküdar, İstanbul'da dünyaya geldi. Ogün Samast 33 yaşındadır. Trabzon ilinin Düzköy ilçesi kütüğüne bağlı olan Samast'ın ebeveynlerinin ayrı olduğu biliniyor. Ortaokul mezunu olan Samast iş hayatında da tutunamamıştır.   

Hırant Dink cinayeti nasıl işlendi?

Gazeteci Hrant Dink, Ogün Samast tarafından 19 Ocak 2007 tarihinde gazete bürosunun yakınında üç el ateş edilerek öldürüldü. Cinayeti gerçekleştiren Ogün Samast, 20 Ocak 2007 tarihinde, olaydan 36 saat sonra Samsun Otogarı'nda Trabzon'a gitmek üzereyken jandarmalar tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Samast, cinayeti işlediğini itiraf etti ve "hiçbir pişmanlık duymadığını" söyledi. Suç işlerken 17 yaşında olması sebebiyle çocuk mahkemesinde yargılandı ve 22 yıl 10 ay hapis cezası aldı. 

Ogün Samast neden serbest bırakıldı?

Yapılan gözlemlerde “iyi hali olduğu” öne sürülen Samast'ın koşullu salıverme şartlarını taşıdığı iddiasıyla tahliyesine karar verildi. Samast, Şubat ayından bu yana cezasını çektiği Bolu F Tipi cezaevinden saat 19.50'de tahliye edildi. Samast'ın cezaevi çıkışında ailesi tarafından karşılandığı belirtildi.