İZ GAZETE - Aliağa Belediyesi'nde yaşanan işçi kıyımları tepki topluyor. Bugün 100 kadrolu işçinin tek taraflı olarak iş akitleri ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek feshedildi. 

DİSK'e bağlı Genel İş 5 No'lu Şube, Aliağa Belediyesi önünde, yaşanan işçi kıyımıyla ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

Yapılan açıklamada, Aliağa Belediyesi'nin işçi sınıfına saldırgan bir tutum sergilediğine dikkat çekilerek "1 ay önce işten atılan 22 çalışma arkadaşımızın işe dönüşleri için mücadele verirken,işveren her türlü toplu sözleşme ve sendikalı çalışma koşullarını ortadan kaldıran ve kölelik düzeni yaratmak amacına yönelik bir tutumla emekçi sınıfına saldırmayı tercih etmiştir. Yönetime defalarca diyalog çağrısında bulunmamıza rağmen, yönetim bizim bu çabalarımıza kulaklarını tıkamıştır.
Emekliliği gelen arkadaşlarımızdan dilekçeler istenerek izinlerini kullanıp emekliliğe ayrılmaları konusunda baskılar yapıldığında, yönetime kıdem tazminatlarının ödenmesi durumunda arkadaşlarımızın emekliliğe hazır olduğu teklifini bile dinlemek istemediler." denildi. 

"ALİAĞA BELEDİYESİ KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR"

İşten çıkarmalar sonrasında sendikanın mücadele yoluna gideceği belirtilen açıklamada Aliağa Belediyesi'nin kamupyunu yanlış bilgilendirdiği ve sendikalı çalışanların maaş, sosyal  haklarla ilgili yalan bilgi yaydığı iddia edildi.

Ayrıca Aliağa Belediyesi'nin çalışanlarını toplu iş sözleşmesiz, ucuz ve güvencesiz çalıştırdığına dikkat çekilen açıklamada "Bize gösterilen ekonomik gerekçelerin hiç birinin inandırıcılığı yoktur. Seçim öncesinde on binlerce Aliağa’lı insanımızın Çanakkale gezilerinin bedeli biz emekçilere çıkartılmıştır.30 milyon olan belediye borçlarının 235 milyona çıkarılmasının sorumlusu biz değiliz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın bu mağduriyetinin vebalini kim üstlenecek. Halen daha farklı illerden nakil yolu ile memur alındığı, belediyenin farklı şirketlerine işçi alındığı bir ortamda ekonomik kriz bahanelerine bizi inandırmazsınız. Bir belediye başkanının asli görevlerinden biri de belediyede çalışan bütün personelini kucaklamak, onların yaşam standartlarını ileri götürecek adımlar atmaktır. Geldiğimiz bu noktada bizi fakirleştirmek isteyen, çoluğumuzun çocuğumuzun, eşimizin  yüzüne bakamayacak duruma getirmek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız." ifadeleri kullanıldı.

MÜCADELE ÇAĞRISI YAPILDI

Yapılan açıklamada Aliağa Belediye Başkanı MHP'li Serkan Acar'ın “Aliağa Halkı bana yetkiyi verdi istediğimi alırım, istediğimi atarım” ifadesi eleştirilerek şöyle denildi; "Bu uygulamalar bizlerin vicdanlarında onarılmayacak büyük yaralar açmıştır. Halk size bu yetkiyi işçileri aşlarından ,ekmeklerinden edin diye vermedi. Bütün bu yapılan işçi sınıfının 200 yıllık mücadelesi ile elde ettiği kazanımların bir çırpıda ortadan kaldırılmak istenmesidir. Bizler bu bilinçle işçi sınıfının geçmiş bütün mücadele deneyimlerini kılavuz edinerek haklarımız için bedeli ne olursa olsun direneceğiz. Başta Aliağa gibi emek yoğun bir kent olmak üzere bütün sınıf dostlarımızı bize omuz vermeye bu mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz."