Gizem TABAN ŞEBER/İZ GAZETE- Gaziemir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Halil Arda, basın mensupları ile veda toplantısında bir araya geldi. Partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyen Başkan Arda, görevde geçirdiği 5 yılı anlatırken basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. ,

Onur verici bir görevdi

Basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, görevde geride bıraktığı 5 yıla dair şunları söyledi: “Görevimizin son 1 ayına girdik. Onur verici, önemli bir görevi yerine getirdik.  Bir insanın doğup büyüdüğü yere belediye başkanı olması kıvanç verici… Hele ki benim gibi dedesinin kurucu başkanı olduğu yerde 93 yıl sonra onun koltuğuna oturmak çok gurur verici… Partime çok teşekkür ediyorum. Rekor oyla seçildim, bu görevi başarıyla yaptığımı düşünüyorum. Size belediye başkanı olarak veda etmek istedim, yine hayatın siyasetin içindeyiz. Toplumsal mücadelenin, hak mücadelesinin içinde olduk. Emrez’de doğa mücadelesinde nükleer atıklara karşı 4 buçuk ay eylem yaptık. Sosyal marketimizle bin aileye destek oluyoruz, bunu kimseyi rencide etmeden yapıyoruz. Siyasete yeni bir bakış açısı getirdik. Hep 5 yıl için çalıştık, 5 yıl 1 günü düşünmedik. Beş yıl için seçildik, beş yıl için bu görevi yaptık. Önceki Genel Başkanımıza ve önceki genel başkan yardımcılarımıza teşekkür ediyorum. Sarnıç’ta vatandaşımızın tapu sorunu vardık, ‘bizi ilgilendirmiyor’ demedik, sorunlarının çözülmesi için mücadele verdik. Sizin yarattığınız haberler ve kamuoyu baskısı sorunun çözülmesinde çok etkili oldu. Sosyal hizmet bakış açısıyla Sarnıç’ta toplum öerkezi açtık. Bunu artırmayı hedefliyorduk, inşallah bizden sonra seçilecek arkadaşlar bunu devam ettirir diye düşünüyorum. ‘Taşeronlaşmaya karşıyız’ sloganını hayata geçirdik. Temizlik işlerinde taşerona son verdik, tasarruf ettik. Gaziemir Belediyesi’nde çalışan kimse 5 yıl boyunca ödemelerini geç almadı. Gaziemir Belediyesi çalışanının hep yanında oldu. Mali anlamda disiplinli bir yapı vardı. Kamusal alanlar yaratıldı.”

Zaman bizi haklı çıkaracak

İkinci dönem için hazırladığı projelerden söz eden Başkan Arda’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “Gaziemir yüzölçümü olarak küçük bir ilçe, belediyemize ait araziler çok kısıtlı… İmar planlarıyla ilgili sorunların olduğu yerler vardı, belediyemize ait 10 bin metrekarelik alan yarattık. İmarsız olan bölgelerde revizyon planları yaptık, bu doğrultuda bize orada da alanlar çıktı. Porta Kafe’mizin 3’üncüsünü yapıyoruz ama açmak nasip olmayacak. Gaziemir Gençlik Meclisi kurduk, onlar için bir gençlik merkezi inşa ediyoruz, bitirmek üzereyiz ama onu da açmak nasip olmayacak. Sarnıç’ta bir meydan projemiz var, şu an planlamasını sürdürüyoruz. Yıllardır kirada olan yüzme havuzumuz vardı, mahkeme kararı ile kiracımızı çıkarttık, bu yaza yetişecek. Çocuk Meclisimiz var, çocuk tiyatroları düzenledik. Spora, sanata büyük yatırımlar yaptık. İnşallah bizden sonraki arkadaşlarımız 100. Yıl Sanat Merkezi’ni tamamlarlar. Projesi bitti, yapım aşamasında… Yaptığımız yolları, parkları anlatmıyorum. Onlar zaten rutin işler. Gaziemir’in göbeğinde pazaryeri, semt evi, nikah salonu olarak kullanacağımız çok amaçlı bir projemiz var. Gaziemir’de çok eski bir nikah salonumuz var, Gaziemir Belediyesi tarafından kaçak yapılmış, onun yerine modern bir nikah salonu kazandırmak istemiştik. Neden bunları anlatıyorum? Tarihe not düşelim. İkinci dönem için çok donanımlı, hazırlıklıydık. Hem bir yüzme havuzu hem de bir pazaryeri içeren bir projemiz daha vardı. Bir kreş projemiz vardı. Sarnıç’ta yapamadığım tek şey kapalı pazaryeriydi. Ancak orada Gaziemir Belediyesi’ne ait bir arazi yok. Milli Emlak’a ait arazinin tahsisini yıllar önce istedik, olmadı, sonra satın almak için girişimde bulunduk, ikinci döneme sarkan bir proje olacaktı. İlçe stadının zeminini Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yeniledik. Bu alanın altına metro istasyonu olacak, bu da ikinci dönem hazırlandığımız bir çalışmaydı. Tandır fırını açtık. Çok talep gördüğü için ikincisini de inşa ediyoruz. Yenileyeceğimiz birçok parkımız vardı. Bu 5 yıl için kendime baktığımda nasıl bir belediye başkanıyım diye vicdanıma sorduğumda adaletli, dürüst, çalışkan bir belediye başkanı olarak görüyorum. Bunu yaptığımız kamuoyu anketlerinde de görüyoruz. Bu benim için çok kıymetli... Ancak kıymetimiz bizden sonra daha da anlaşılacak. Zaman bizi haklı çıkaracak. Bu 5 yılın Gaziemirliler tarafından iyi anılacağını düşünüyorum. Bu gurur bu onur bize yeter.”

Neden atanmadığımı bilmiyorum

Başkan Arda, ‘Parti sizi neden aday göstermedi?’ ve ‘Beş yılda ilçe örgütü ve meclis grubu ile en fazla kriz yaşayan belediye başkanı sizsiniz. Parti örgütüyle yaşana bu süreç belediyeciliğinizi olumsuz yönde etkiledi mi?’ soruları üzerine şunları söyledi: “Neden atanmadığımı ben de bilmiyorum. Bir buçuk, iki yıl önce bize kefil olduğunu söyleyen bir genel başkanımız var. 2019’da aday adayı olduğumda parti içerisinde kimseyle organik bağım yoktu, hiçbir ekibe ait değildim. 2019’a kadar hiçbir yere aday olmadım, vatandaşın talebi üzerine aday oldum. Atama yöntemini kabul ediyorsanız sonuçlarına katlanıyorsunuz. Kefil olduğunu daha sonradan duymuştum. İlk atanmamda etkisi olduğunu sonradan öğrendim. Bugüne geldiğimizde de bir önceki genel başkanımızın Kemal Kılıçdaroğlu 6 ayda bir belediye başkanları çalıştayı yapıyordu, bize sürekli şunu söylerdi; ‘Sadece görevinizi yapın örgüt işlerine burnunuzu sokmayın.’ Bu benim kendi siyasi felsefemle de uyuyordu. Ben de işimi yaptım. Ben kuvvetler ayrılığına inanıyorum Beş yıl boyunca il, ilçe örgütü işlerine karışmadım. Neden atanmadığımı bize kimse söylemedi. Ben sadece halkın gözündeki yerime bakıyorum. Nedenini bilmiyorum, genel merkeze sormak gerekiyor. İlçe örgütü ilişkilerinde belediyeciliğimizi etkileyen hiçbir şey olmadı.”

Kabul etmeyeceğim

Yeni dönemde Büyükşehir Belediyesi’nde üst düzey bir görev teklif edilmesi durumunda kabul edip etmeyeceğine yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Arda, şöyle konuştu: “Herhangi bir görev tevdi edilirse kabul etme durumum yok. Ben belediye başkanlığına talibim ya o işi yaparım ya da yapmam. Yeni dönem için başkanlığa talip olmuştum, Büyükşehir’de görev teklif edilirse kabul etmeyeceğim.”

Özel’i destekledim

Başkan Arda, ‘Partiye kırgınlığınız var mı?’ sorusuna, “Partide değişime ihtiyaç olduğunu düşünüyordum, eski genel başkanımızı da çok seviyorum. Değişimden yanaydım. Özgür Bey ile bir hukukumuz vardı, adaylığını açıkladığında ikinci tweeti atan bendim, kendisini destekledim. Kişilere kırgın olabiliriz ama partime kırgın değilim” yanıtını verdi.

Beklediğim gibi değil

Partide gerçekleşen değişimin beklediği yönde olup olmadığını ilişkin değerlendirmelerde bulunan Arda, “Bence beklediğim yönde ilerlemiyor. Çok daha farklı olabilir miydi? Olabilir. Yeni yönetim de yerel seçimi kucağında buldu, tam olarak hazırlanamadıklarını düşünüyorum. Mevcut adayların içinde en iyi adayın ben olduğumu düşünüyorum. Mevcutların içinde en iyisi olduğumu iddia ediyorum, çünkü Gaziemir’in sokağına, insanına, parasına, insan kaynaklarına, hepsine yönelik bilgili ve donanımlıyız” diye konuştu.

Gönlümüz kırıldı

Başkan Arda, ‘Beş yıldır hayata geçirdiğiniz ve yeni dönem için hazırladığınız projeleri anlattınız. Aday gösterilmeyerek size haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?’ sorusu üzerine Başkan Arda, “Bu dönemki belediye başkanları pandemi, sel, deprem, ekonomik krizi yaşadı. O kadar çok badireler atlattık ki CHP’li belediyeler için bu dönem ‘mucizeler yarattı’ diye konuşuldu. Dolayısıyla mucize yarattık ama takdir edilmedik, bu da gönlümüzü kırdı” açıklamalarında bulundu.

Yeni adaya eleştiri

Yerine aday gösterilen Ünal Işık hakkında gelen soru üzerine düşüncelerini açıklayan Başkan Arda, “Belediye meclis üyesiydi. Beş yıl boyunca belediyenin etkinliklerinde kendisini göremedik, hiçbir yerde olmadı. Belediye meclisinde de Gaziemir ile ilgili önemli kararlar oldu, örneğin; Gıda Kurtarma Derneği vardı, bu dernekle sosyal marketimiz için işbirliği yapmak istedik, ‘hayır’ denildi. Denetim Komisyonu seçimlerinde yaşadığımız sıkıntılar var. Örgütle ilgili meseleler o kadar var ki hepsi geçmişte kaldı hepsinin özüne bakmak lazım. İki yıl boyunca yapılmayan grup toplantıları var.  Grup toplantılarında çoğunluk sağlanmasın diye gelmeyen arkadaşlar şimdi başkanlığa talipler…” ifadelerini kullandı.

Cemil Tugay’a mesaj

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ın mevcut başkanlara yaptığı ‘saha’ çağrısının hatırlatılması üzerine Başkan Arda, “Cemil Bey’in basın üstünden değil bizi arayarak destek alması gerekir, ne tür desteğe ihtiyacı olduğunu bilmiyorum. Telefonumuz var, 5 yıl beraber görev yaptık, o kadar samimiyetimiz var. Cemil Bey’i bir kez belediyemde ağırlamak isterdim, ben kendisini ziyaret etmiştim. Partimin başarılı olmasını çok isterim. Çünkü AKP’nin bu ülkenin geleceğiyle ilgili aldığı karanlık kararlara dur demek gerekiyor. CHP’nin yerel seçimde başarılı olması en büyük arzularımdan biri…” diye konuştu.

İlçe başkanına manidar sözler

Başkan Arda, ‘Yeni adaya saha çalışması yaparak destek olacak mısınız?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Çalışmalarda bize ihtiyaç duyulmuyor, yaptıklarımız var yapacaklarımız var, 31 Mart’a kadar görevimizi yapacağız. İlçe Başkanımız uzun süredir sağlık sorunu yaşıyordu, sağlığına kavuştuğu için çok sevindim, şimdi aday arkadaşımızla sokak sokak geziyor” dedi.

Anamın ak sütü gibi…

Bundan sonraki yol haritasına dair konuşan Başkan Arda, şunları söyledi: “Kırgınlığım, üzüntüm var, çünkü çok hazırlıklıydık. Partimize zarar verecek hiçbir şeyin içinde bulunmadım. Bundan sonra hayat ne getirir bilemiyorum. Ciddi bir siyasi figürsünüz, partiden yine talep gelecektir. Zaten şu anda da insanlar, ‘Siyaseti bırakma’ diyor. Zamana ihtiyaç var. Seçilen kişileri izleyeceğiz, yanlış yapan insanlara hep karşı durduk, durmaya da devam edeceğiz. Gaziemir’i anamın ak sütü vatandaşa emanet ediyorum.”

Zirvede bıraktık

Gaziemir’de seçim sonuçlarına dair tahminlerinin sorulması üzerine Başkan Arda, “Bir daha yüzde 57 oy alınacağını düşünmüyorum, zirvede bıraktığımızı düşünüyorum. Gaziemir’de hiç olmadığı kadar başa baş mücadele görüyorum. Birçok bağımsız aday var, DEM ve İYİ Parti de aday çıkardı. Seçim son düzlükte kazanılacak diye düşünüyorum” dedi.

Editör: Duygu Kaya