İZ GAZETE- Ege Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurul Başkanı 73 yaşındaki Funda Bayrı, şahsi hesabından hayvan haklarını ihlal eden kişilerin görüntülerini paylaştığı gerekçesiyle 1 Ağustos’ta tutuklanarak İzmir Şakran T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Bayrı'nın tutuklanması özellikle hayvanseverlerin tepkisine neden olurken Mülkiye İzmir Hayvan Hakları Grubu'ndan konuya ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada, söz konusu paylaşımlardaki failleri serbest olmasına rağmen Bayrı'nın tutuklanması eleştirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı, hayvan hakları savunucusu, sevgili yoldaşımız Funda Bayrı'nın, hayvan hakları ihlalleri ile ilgili kimi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, "Kişisel Verilerin Korunması Kanununa muhalefet"ten cezaevine konduğunu üzüntü ve isyan duygularıyla öğrenmiş bulunuyoruz.

Söz konusu paylaşımlara konu olan suçların failleri serbest iken, kendisinin tutsak olması adalet duygumuzu derinden yaralıyor.

Funda Bayrı'nın yeri cezaevi değil, haklarını savunduğu ve bakım verdiği hayvanların yanıdır!

On yıllarını hayvan hakları mücadelesine, evinde ve sokakta yüzlerce hayvanın bakım ve tedavisine adamış bu değerli insanla en derin dayanışma duygularımızı kendisiyle ve kamuoyuyla paylaşmayı bir ödev biliyoruz.