Türkiye'nin birçok kentinde yaşanan konut sıkıntısı devam ediyor. Ev fiyatlarının yükselmesi, kira fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artışı nedeniyle konut sıkıntısı yaşanıyor.

Fahiş kira artışlarının önüne geçmek amacıyla geçen sene devreye sokulan yüzde 25 kira artışı sınırı uygulaması 1 yıl daha uzatılmıştı. 2 Temmuz 2023'ten 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle konut kiralarında kira artışı oranı üst sınırı yüzde 25 olacak.

İlk defa ev alacaklara destek

Hükümet ise konut problemlerini çözmek için yeni adımlar atıyor. Güncellenen ekonomi politikaları kapsamında Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları devam ederken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan evi olmayanları sevindiren açıklama geldi.

Yılmaz, OVP'yi eylül ayının ilk yarısında ilan edeceklerini belirtirken öngörülebilirliğin arttığı bir ortama geçiş yapılacağını vurguladı.

İlk konut alımını destekleyici çerçevede hareket edeceklerini belirten Yılmaz, "TCMB ve BDDK'nın bu konuda çalışması var, konut arzını artırmak durumundayız." sözlerini kullandı. İlk defa ev alacaklara finansman veya kredi desteği geleceği tahmin ediliyor.