İZ GAZETE- DİSK Emekli Sen İzmir Şubesi, 30 Haziran Emekliler Günü'ne ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı DİSK Emekli Sen Ege Bölge Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe yaparken, basın açıklamasında, "Bu âlemin bizim olduğu günlerde, emekliler haftasını şenliğe çevirecek; o güne kadar mücadeleden vazgeçmeyecek, hiçbir zaman demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayacağız!" ifadeleri yer aldı. 

Emekliler yaşam mücadelesi veriyor

Yapılan açıklamada, “Dünyada 28 Haziran-4 Temmuz Emekliler Haftası, ülkemizde ise 30 Haziran Emekliler Günü olarak kutlanıyor. Fakat içinde bulunduğumuz somut ekonomik ve politik koşullar göz önüne alındığında Türkiye’deki emekliler ne emekliler haftası ne de emekliler gününü kutlayabiliyor. Türkiye’deki emekliler, yıllar boyunca üretimin esas unsuru olarak alın teri dökmüşken, bugün açlık sınırı altındaki gelirleriyle yaşam mücadelesi veriyor. Hal böyle iken; emekliler haftası kutlama değil mücadele şiarıyla belirleniyor” ifadeleri kullanıldı.

Sinip susmuyoruz

Açıklamada, “Emekliler, içinden geçtiğimiz ekonomik ve politik kriz döneminde; “istikrar” söyleminin yalnızca yoksullaşmada istikrarda görülebildiği bu dönemde, açlık sınırındaki büyük artışlar ve alım gücündeki ciddi düşüşler karşısında hem bayramı hem de emekliler haftasını “insan onuruna yakışır bir emeklilik yaşamı”ndan olabildiğince uzak karşılıyor. Bu düzen; bayram, emekliler haftası, yılbaşı ya da maaş günü dinlemiyor. Bu düzen, soframızdan dilim dilim ekmek eksiltmeye; torunlarımızın bayram harçlıklarından kırparak köprülere, buzdolabımızdan çalarak duble yollara, hastane masrafımızı katlayarak ranta, talana ve yağmaya yatırıyor. Bu düzen, emeklilerin gününden, bayramından, yaşamından çalarak hayatta kalıyor. Ancak emekliler, ne bayramdan ne de yaşamlarından çalanlar karşısında sinip susmuyor” denildi.

Haykırmaya devam

“DİSK Emekli-Sen, milyonlarca emeklinin sesi olmayı; emekliler haftasının da bayramların da emeklilerin hak ettiği biçimde kutlanması için mücadele etmeyi sürdürüyor” denilen açıklamada, “Yaşanabilir bir ülke için, nitelikli kamusal hizmete erişebilmek için, torunlarımıza eşit, demokratik ve adil bir dünya bırakabilmek için örgütlenmeye; hak ve taleplerimizi bir ağızdan ve yüksek sesle haykırmaya devam ediyor!” ifadeleri kullanıldı.

Sözümüzü bir kez daha hatırlatıyoruz

Açıklamada son olarak şu ifadeler yer aldı:

Yorgun demokratların değil; demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanların sendikası DİSK Emekli-Sen; iktidarın yanlış ve yanlı politikaları, ekonomik krizler ve halkı kobay olarak gören siyasiler karşısında emeğin dokuduğu her ilmeğin karşılığını talep etmeyi sürdürüyor. Dün ilmek ilmek bugünü dokuyan emekliler; bugün de yarını işçilerle, emekçilerle, gençlerle, kadınlarla hep birlikte örmeye devam ediyor.

Emekliler haftasında, insanca bir yaşam talep eden tüm emeklilere sözümüzü bir kez daha hatırlatıyoruz:

Bu âlemin bizim olduğu günlerde, emekliler haftasını şenliğe çevirecek; o güne kadar mücadeleden vazgeçmeyecek, hiçbir zaman demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayacağız!