Türkiye’nin ilk Çağla bademinin Mart ayı içinde ürün verdiği Datça ilçesinde bu yıl 5’incisi düzenlenen festival için Türkiye’nin dört bir yanından Datça’ya turlar düzenleniyor. Özellikle doğa fotografçılarının büyük ilgi gösterdiği festival boyunca Datça genelindeki Badem ağaçlarında açan çiçekler fotoğraf meraklılarının büyük ilgisini çekiyor. 

Datça’da baharın müjdecisi olarak da bilinen badem ağaçlarının çiçek açması nedeniyle düzenlenen festival ile hem Datça bademinin tanıtımı yapılıyor, hem de yaz sezonu öncesi ilçe ekonomisine katkı sağlıyor. 

Korteje Yunanlı gelin damga vurdu

Bu yıl 15-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenen ‘Datça Badem Çiçeği Festivali’ için Datça şehir merkezinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Palyaçolar, halk oyunları ekipleri, kültürel dernek üyeleri ve vatandaşlardan oluşan kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Kortej yürüyüşünde at üzerinde elinde Türk Bayrağı ile festivale katılan Yunanlı gelin Nikoletta Oikonomou ilgi odağı olan isimlerden birisi oldu. 

Festival 4 gün sürecek

Festival çerçevesinde Datça Spor Kulübü Zumba gösterisi, Rodoslu Osman Osmancık konseri, Bodrum ve Fethiye Halk koyuları ekiplerinin gösterisi, coğrafi işaret alan Datça Nurlu Badem tanıtımı, Badem yetiştiriciliği söyleşisi, en hızlı badem kırma yarışması, yemek yarışması, çiftçi ve yemek yarışmalarının ödül tören ile konserler yer alırken 18 Şubat Pazar günü festival sona erecek. 
Festivalin kortej yürüyüşü sonrası açıklama yapan Datça Kaymakamı Murat Atıcı, “5-6 aydır Datça’da görevliyim. Belediye Başkanımız ‘Şubat ayında Badem Çiçeği Festivali yapacağız’ dediği zaman hava nasıl olur diye düşünmüştüm. Daha önce Şubat ayında Datça’da bulunmamıştım. Bu güzel günde, bu Badem çiçeklerinin arasında 5 bölgede, birçok yerde sanatçılarımız ile açılan stantlarımız ile her türlü gösteriler ile İnşallah sizleri memnun edeceğiz. Özellikle dışarıdan gelen vatandaşlarımıza şunu söyleyeyim. Buradaki esnaflarımız sizleri memnun edecektir. Geldiğiniz bölgelerde İnşallah Datça’nın tanıtımına katkı sağlayacaksınız” dedi. 

KAYNAK: İHA

Editör: Esra Seyirden