6 Şubat 2023'te yaşanan büyük deprem felaketinin ardından 15-21 Mart tarihlerine ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin hazırlık toplantıları, çalıştay ve forumlarla sürüyor. “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla yola çıkan kongrenin hazırlık çalışmalarından “Çocuk Çalıştayı”, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) işbirliğiyle düzenlendi.

Çocuklar iktisat ve bütçe yönetimini öğreniyor

Çocuk Çalıştayı’na katılan 7-14 yaş arasındaki çocuklar, çalıştayın ikinci gününde tekrar bir araya gelerek “iktisat” kavramını tartıştı ve bütçe yönetimini farklı etkinliklerle deneyimledi. Çalıştayda yerel yönetimlerin yurttaşlara ve çocuklara ayırdığı bütçeler, bu bütçelerin kullanım alanları gibi konular tartışıldı.

Altı farklı gruba ayrılan çocuklar; depreme hazırlıklı olma, yeşil alan tasarımı, çocuklar için özel alan ve kulüpler, sokakta çalışan çocuklar, hayvan barınağı ve engelliler için alan tasarımı konularında farklı projeler geliştirdi. Ardından çocuklar, kendilerine verilen oyun paralarıyla istedikleri projelere yatırım yaparak bütçe yönetimini öğrendi. Çocukların projelerini tanıttıkları resimler, 15-21 Mart’ta düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde sergilenecek.

Çalıştayın ikinci oturumu ise 11 Şubat’ta 12-18 yaş grubu çocuklarla yapılacak. Çalıştay süresince ortaya çıkan fikirlerden 10 maddelik bir eylem planı çıkarılacak. Eylem planı, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi çıktılarına katkı sağlayacak.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 15-21 Mart’ta

Sivil, şeffaf ve tam katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 15-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek. Kongrenin sonucunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak.
Yedi gün sürecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programında ana oturumlar, delege buluşmaları, forumlar ve sanatsal faaliyetler bulunuyor.

Kongre programına 6 Şubat 2023 depreminin yarattığı yıkımın uzun vadeli sonuçları hakkında kapsamlı müzakereler dahil edildi. Programa doğayla uyumlu ve afetlere dirençli kentlerin yaratılması, afet yönetimi gibi birçok konuda oturumlar eklendi.
Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili tüm bilgiler için iktisatkongresi.org ziyaret edilebilir.

Editör: Duygu Kaya