Gizem TABAN ŞEBER/İZ GAZETE- İzmir’de 9 Eylül 2022’de kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla gerçekleşen kutlamalarda Nutuk’tan alıntıladığı sözler nedeniyle hakkında İçişleri Bakanlığınca soruşturma açılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e bir destek de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü’nden geldi.

chp-izzmirden-soyere-dev-destek-kolay-lokma-degil-bogaziniza-oturur

Önceki gün CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve il yönetim kurulu üyeleri Başkan Soyer’i ziyaret ederek sonuna kadar yanında olduklarını açıklamıştı. Bugün de CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve il yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, İzmir Milletvekilleri; Mahir Polat, Yüksel Taşkın, ilçe başkanları ve ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, il ve ilçe gençlik kolları ile kadın kolları yöneticileri ve partililer Konak’taki Egemenlik Binası önünde Başkan Soyer’e destek açıklaması yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kalabalık tarafından ‘Dik Dur Eğilme’ sloganı ve alkışlarla karşılandı. Urla İlçe Başkanı Pelin Karasakal, Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan, Milletvekilleri; Mahir Polat ve Yüksel Taşkın Başkan Soyer’in sonuna kadar arkasında olduklarını belirtirken Başkan Soyer de Atatürk’e ve cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyledi. 

Bu soruşturma kıyaslamadır

Bu soruşturmanın bir kıyaslama olduğunu belirten CHP Urla İlçe Başkanı Pelin Karasakal, “Bu kıyaslama Vahdettin ile Atatürk’ün kıyaslamasıdır. Bu kıyaslama saltanat sevdalıları ile cumhuriyet sevdalıları kıyaslamasıdır. Bizim tarafımız bellidir; biz cumhuriyetten, Atatürk’ten tarafız. Ve cumhuriyetin çağdaş kadınları olarak da Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in sonuna kadar arkasındayız” dedi.

Sahip çıkmaya devam edeceğiz

Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ise şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanımızı, Atatürk’ün Nutuk kitabındaki sözlerini canlandırdığı için, gericiler, yobazlar, cumhuriyet düşmanlarını hedef göstererek saldırıyorlar. İzin vermeyeceğiz. Sonun kadar arkasındayız. Hem İzmir’e hem Tunç Soyer’e hem Atatürk’e sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Bakan Yerlikaya'ya çağrı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya seslenen CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, “Benim İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya çağrım var; her gün çetelere operasyon yapıyorsunuz, destekliyoruz. Peki bu çetelerin oralarda mümkün kılınmasını sağlayan şahsılarla niye ilgilenmiyorsunuz? Tunç Soyer’e soruşturma açacağınıza sizden önceki bakan beye bir tasarrufunuz olacak mı? Mustafa kemal Atatürk Nutuk’ta neden cumhuriyetle devam etmemiz gerektiğini anlatmıştı. Tunç Bey de buna referans vermiştir. Biz bu saldırılara pabuç bırakmayız” ifadelerini kullandı. 

Zerre sorun bulamadılar

Başkan Soyer’in sonuna kadar arkasında olduklarını dile getiren CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Burada Kuvay-ı milliyecilerin torunları var, burada memleketi terkedip parsel parsel yok eden Vahdettin’nin torunları yok. Biz inadına Atatürk, inadına demokrasi, inadına CHP ve cumhuriyet değerleri diyeceğiz. Bunu söyleyen Başkanımız Tunç Soyer’e tüm örgütümüzle, halkımızla sahip çıkmaya geldik. Başkanımız bir sayıştay denetimi geçirdi, zerre kadar sorun bulamadılar. Bula bula Nutuk’tan alıntıladığı konuşmasından bir sonuç çıkarmaya çalışıyorlar. Yemezler! Tunç Soyer boğazınıza oturur, kolay lokma değildir. Arkasında Mustafa Kemal’in askerleri var” açıklamalarında bulundu.

chp-izmirden-soyere-dev-destek-kolay-lokma-deegil-bogaziniza-oturur

O defter 100 yıl önce kapandı

“Nasıl gurur duyduğumu, nasıl mutlu olduğumu anlatamam” sözleriyle konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de şöyle konuştu:

“Cumhuriyet insanlık tarihinin en büyük devrimlerinden biri… Ve cumhuriyet bu devrimi saltanata karşı yaptı. 100 sene önce o defter kapandı, saltanat bitti, cumhuriyet başladı. 100 senedir bu topraklarda onun erdemleriyle, değerleriyle barış içinde yaşıyoruz. Bu cumhuriyet devriminin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk asla ve asla 100 sene önceki hesaplaşmayı bugüne taşımak isteyenlerin mezesi olamaz. Biz sonun kadar Atatürk’e ve onun devrimlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. 100 sene önce kapanan defteri tekrar açmak istiyorlar. Yok öyle yağma! Biz cumhuriyetin, Mustafa Kemal Atatürk’ün bekçisi olmaya devam edeceğiz ve gelecek kuşaklara Atatürk’ü ve cumhuriyeti taşımaya devam edeceğiz. İzmir bunun öncüsü olmaya devam edecek. Yaşasın Atatürk, yaşasın cumhuriyet, yaşasın İzmir!”