İsrail ile Filistin arasında çıkan çatışmanın ilk günlerinde yatırımcı temkinli davranmamıştı. İsrail'in savaş alanını genişletmekte kararlı olduğu söylemleri nedeniyle yatırımcı tepki gösterdi. Riskin yükseldiğini gören yatırımcı parasını güvenli liman altına yöneltti. Böyle olunca son 7 ayın en yüksek artışı bugün gerçekleşti. 

Dün ABD TÜFE verileri öncesinde 1885 dolar seviyesi üzerini test eden ons altın, verilerin ardından 1870 dolar seviyesi altına kadar inmişti. Ancak, İsrail-Filistin çatışmasının daha geniş bir alana yayılabileceği endişesiyle güvenli liman varlıklarından altına olan talep tekrar artış gösterdi. Altının ons fiyatı bugün yüzde 0,7 yükselişle 1882 dolar seviyesinde güne başladı.

Gram Altın fiyatı ne kadar oldu?

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 18.00 itibariyle yüzde 2,6 artışla 1918 dolar seviyesinde işlem gördü. Altının gram fiyatı, saat 16.00 itibarıyla yüzde 2,6 artışla 1714 lira seviyesinde işlem gördü. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 2 bin 900 liradan, Cumhuriyet altını 11 bin 873 liradan satıldı.

Altın yıl sonunda kaç lira olacak?

İngiliz yatırım şirketi ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista, güçlü ABD enflasyon verilerine rağmen piyasaların Fed’in döngüselliğinin zirve yaptığı bir senaryoyu giderek daha fazla fiyatladığını söyledi.

İsrail’deki çatışmaya ilişkin belirsizliğin altın için olumlu olduğunu söyleyen Evangelista, “Gezegenin altının yeniden canlanması için hizalanmaya başladığını düşünüyorum” dedi ve fiyatların ons başına 1900 dolara ulaşabileceğini belirtti.

Tacirler Yatırım’ın Günlük Bülteni’nde ise altın fiyatları ile ilgili değerlendirmede, “Ons altına ilişkin orta-uzun vadeye yönelik olumlu beklentimizi ve önümüzdeki yıl yeniden 2 bin dolarlı seviyelerin gündeme gelebileceği öngörümüzü korumakla birlikte, kısa vadeli görünümüne ilişkin halen risklerin olduğu görüşündeyiz” ifadeler yer aldı.