Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın Erzurum ziyaretinde ortaya çıkan fotoğrafta yer alan isimler dikkat çekti.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın 13 Ocak günü katıldığı Erzurum’daki geleneksel ‘1001 Hatim’ duasının ardından gittiği bir giyim mağazasında çekilen fotoğraf karesine tepki gösterdi. Fotoğrafta Yıldırım’ın solunda Vali Okay Memiş, sağında ikinci sırada AKP İl Başkanı Mehmet Emin Ö, karşısında asker üniformasıyla İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek görülüyor.

'İÇLER ACISI BİR DURUM'

Bu kare ülke genelinde tepkiye sebep olurken siyasi isimlerden de çeşitli çıkışlar geldi.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Devlet geleneğini tesbih gibi sallamışlar. Elinde tesbih,yayılarak oturan devlette hiçbir görevi bulunmayan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım. Solundaki Erzurum Valisi, karşısındaki İl Jandarma Komutanı. İçler acısı bir durum" ifadelerini kullanırken,  CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, "Bu fotoğraf, devleti aile şirketi gibi yönetenlerin eseridir. Biriniz oturduğunuz tabureden kalksın da, Erkam Yıldırım tesbihini çekerken ayağını da uzatsın" tepkisini gösterdi.

'HANGİ GEREKÇEYLE YILDIRIM'A EŞLİK EDİYOR?'

Saymaz'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde: 

Bilal Erdoğan’ın hiç değilse, İlim Yayma Vakfı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu başkanlığı var.

Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam’ın, Venezuela’dan Türkiye’ye gemilerle uyuşturucu kaçırılmasına ilişkin hakkındaki iddialardan başka nesi var?

Erzurum’daki geleneksel ‘1001 Hatim’ duası 13 Ocak’ta tarihi Ulucami’de yapıldı. O gün imam, dua ve cuma namazı için toplanan cemaate “Son Başbakanımız Binali Yıldırım’ın oğlu hayır için bir yemek veriyor. Duadan sonra yemek yiyebilirsiniz” diye seslendi. Yıldırım’ın Erzurum’a geldiği bu şekilde şehirde duyuldu.

Yıldırım, namazdan sonra “Mürsel’in mağazası” diye bilinen giyim mağazasını ziyaret etti. Ziyaret sırasında çekilen fotoğrafta Yıldırım, koltuğa gömülmüş ve sol eliyle tesbih çekerken görünüyor.

Yıldırım’ın solunda Vali Okay Memiş, sağında ikinci sırada AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, karşısında asker üniformasıyla İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek yer alıyor.

Memiş ve Şimşek, hangi gerekçeyle Yıldırım’a eşlik ediyor?

Yıldırım’ın bu lakayt oturuşundan ve tesbih çekişinden rahatsız olmuyorlar mı? Bu fotoğraf karşısında “Neyse ki Yıldırım’ın tesbihini taşımamışlar” demekten kendimi alamadım.