Sosyal medyada dün yayılan bir iddia endişeye neden oldu. Zaten 40 TL düzeyinde bulunan akaryakıt fiyatlarının üç haneli rakamlara çıkacağı iddia edildi.

İddiaya göre dağıtım şirketleri, seçim sonrası akaryakıt fiyatlarının artarak 3 haneli rakamlara çıkacağı gerekçesi ile akaryakıt firmalarından tabelalarını üç haneli olarak değiştirmesini istedi.

İletişim Başkanlığı açıklama yaptı

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi akaryakıt istasyonlarına dağıtım şirketlerinden tabela değişikliği talimatı gittiği iddialarını yalanladı.

X hesabından yapılan açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Akaryakıt dağıtım şirketleri, bayilerinden yıl sonuna kadar fiyat tabelalarını 3 haneli olacak şekilde yenilemelerini istedi." iddiası doğru değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda, akaryakıt dağıtım şirketlerinin iddia edildiği gibi bir talepte bulunmadığı tespit edilmiştir." denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Akaryakıt dağıtım şirketlerinin, 'bu sene sonunda akaryakıt fiyatlarının üç hanelere geleceğine dair' bir öngörüsü veya tahmininin bulunmadığı belirlenmiştir. Seçim öncesinde kamuoyunu manipüle etmek amacıyla kasıtlı bir şekilde üretilen dezenformasyonlara itibar etmeyiniz.

Editör: Özlem Çimen Durmaz