İZ GAZETE- KARABURUN Yarımadası'nda binlerce ağacın yer aldığı zeytinlikte tarımsal faaliyet bulunmadığı iddiasıyla arazinin güneş enerjisİ santrali (GES) fi rmasına tahsis edilmesini sağlayan etüt raporunun hukuka aykırılığı yapılan incelemelerle kanıtlanmış ancak şirket, 30 Eylül’de alınan bakanlık kararını yok sayarak arazideki yüzlerce zeytin ağacını hukuksuzca katletmişti.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise bugün yaptığı sosyal medya paylaşımında yaptığı görüşmeler sonucu Yaylaköy’deki zeytinlik talanının sürdürülmesi girişimlerinin durdurulduğunu haber verdi. Erdoğan, " Bu durdurmanın kalıcı olması,tüm Yarımada-Karaburun Halkımızın temennisidir" dedi

Girişimleri durduruldu

Erdoğan'ın yaptığı paylaşım şu şekilde: 

Zeytine, Keçiye, Arıya YENİLDİLER!

Dün itibarıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürü Sn.Ömür Özdil ile yaptığım görüşmeler ve sunduğumuz resmi evraklar üzerine; kendisinin,Tarım ve Orman İzmir İl Müdürü Sn. Mustafa Şahin ile yaptığı görüşmeler sonucu, bugün Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, firmaca Yaylaköy’deki zeytinlik talanının sürdürülmesi girişimleri durdurulmuştur. Bu durdurmanın kalıcı olması,tüm Yarımada-Karaburun Halkımızın temennisidir.

Zeytınyağı olsanız üste çıkamazsınız!

Konuya ilgisi ve hassasiyeti için hem Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürümüze hem de Tarım Orman İzmir İl Müdürümüze Karaburun Halkımız adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bürokratlarımızın her türlü siyasi saikin üzerinde bu örnek hassasiyeti, umarız ki, ‘bir incir ağacı kesilmediği halde’ kesildi’ diyerek belediyemize karşı siyasi linç kampanyası sürdüren klavye çevrecilerine de ders olur! Gerçekten Yaylaköy’de BİN ZEYTİN köklenirken, hassasiyetlerini göstermekten imtina eden ve başından ayrılamadıkları klavyede tek tuşa dahi basamayanlar, neredeydiniz? Bu aymazlığınızla, zeytinyağı olsanız artık üste çıkamazsınız! Yanımızda olan tüm kurumlara, kişilere; çığlığımıza ses olan gazeteci-basın emekçisi dostlarımıza ayrıca teşekkür ederiz.