Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut kredisi araştırmaya başladı. Faizler hızla artarken, vatandaşlar da bir an önce konut kredisi çekip ev sahibi olmak istiyor.

Belirli bir miktar verip üzerine de konut kredisi çekerek ev almak isteyenler bankaları araştırmaya başladı.

Vakıfbank konut kredisi faizi ne kadar?

Vakıfbank bir kamu bankası sorumluluğunda uzun yıllardır vatandaşlara konut kredisi kullandırıyor. Genellikle piyasanın altın faizlerle bu konut finansmanları veriliyor.

Vakıfbank’ın konut kredisi kampanyası ile alakalı olarak maliyet açıklaması da yapıldı. Buna göre vatandaşlar aylık yüzde 2,39 oranında faizle bu bankadan konut kredisi çekebiliyorlar. İlk bakışta bu kredinin faizi yüksek görünebilir. Ancak bankacılık piyasasının ortalamaları dikkate alındığında şu anda Vakıfbank en düşük faizle konut kredisi veren bankalar arasında yer alıyor.

Vakıfbank’tan konut kredisi çekilerek bir ev satın alınması durumunda bu konut üzerinde banka lehine ipotek tesis ediliyor. Bu ipotek ile beraber banka kendisini güvence altına alıyor. Kredi taksitlerinin geri ödemeleri yapılamayacak duruma gelir ve arka arka aksamalar olursa yasal işlem başlatılarak konutun mülkiyeti Vakıfbank’a geçiyor. Kredi borcu kapanınca bu ipotek de kaldırılıyor.

1 milyon 250 bin TL kredinin aylık taksiti ne kadar?

Peki Vakıfbank'tan 1 milyon 250 bin TL kredi çekerseniz aylık taksiti ne kadar oluyor? Vakıfbank'tan 120 ay vadeli 1 Milyon 250 Bin TL konut kredisi çekenler bankaya her ay 31.740 TL kredi taksit ödemesi yapıyorlar. Bu kredinin toplam maliyeti ise 3 Milyon 808 Bin TL olarak hesaplanıyor.

Vatandaşlar bu kredi için 4 bin 500 lira da ekspretiz ücreti ödemek durumunda kalıyor. Kredi tahsis ücreti olarak ise 6 bin 250 lira alınıyor.