Gizem TABAN ŞEBER/ İZ GAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı, Buca, Bornova ve Çiğli ilçe başkanlıkları ile eş zamanlı olarak; Ege Üniversitesi (EÜ), İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) önünde  yemek zammı protestolarına destek vermek için basın açıklaması yaptı. Yeni eğitim-öğretim yılında karşılaştığı fahiş yemek zamlarını protesto eden öğrencilere destek veren CHP İzmir İl Örgütü, ilgili hükümet organlarına da çağrı yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, önceki dönem Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın, il yöneticileri Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü önünde yapılan açıklamada yer aldı.

üniversite-yemek-kriziiii

Bunun ayıbı...

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunların sebebinin AKP hükümetinin politikaları olduğunu belirten CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Bugün,  AKP iktidarının, üniversiteye gitmeyi imkansız hale getirdiği günümüz şartlarına rağmen, inatla üniversitede okuyan gençlerimizin lokmalarına göz dikenleri uyarmak için karşınızdayız. İzmir’de ve tüm ülkede, devlet üniversitelerinin yemek ücretlerine yaptıkları yüzde 250’yi bulan zamlar konuşuluyor. Gençlerimiz hem açlığa, hem de kimsesizliğe terkedilirken Saray sessiz, YÖK sessiz, Gençlik ve Spor Bakanlığı sessiz. Bu sessizler korosu kendi itibarları için israf denizlerinde yüzerken, üniversitelerde okuyan kardeşlerimiz, bazı günlerde yarı aç-yarı tok bir şekilde derslere giriyor. Bu ülkede üniversite öğrencileri karnını doyuramıyorsa bunun ayıbı itibarından tasarruf etmeyenlere aittir” diye konuştu.

aslanoglu

Göz dikmiştir

Öğrencilerin, barınmadan beslenmeye pek çok konuda yaşadığı sıkıntılara çözüm üretilmemesine tepki gösteren CHP İl Başkanı Aslanoğlu, “5-6 lira olan yemek ücretleri, 20 liraya çıkartılarak ve porsiyonlar küçültülerek yapılan şey öğrencilere zulümdür, ayıptır, günahtır. Denilebilir ki ‘20 lira bu zamanda çok fazla ücret değil’ ama unutulmasın ki öğrencinin tek masrafı da yemek değil. Yandaşın vergisini üstlenen, devlet ihalelerindeki dolar farkını üstlenen, kur korumalı mevduatta faizi üstlenen iktidar, öğrencilerinin yemek ücretini üstlenemiyorsa bu utanç onlara yeter. Bu ülkede yaşanan şey ekonomik krizin çok ötesinde, ekonomik buhrandır. Eylül ayı zam şampiyonu eğitim ücretleri olmuştur. Yani defterden harçlara, kalemden çantaya kadar en fazla artan ürünler öğrencilerimizin mecburen masrafını yaptıkları ürünlerdir. Üniversite öğrencilerini yurtsuz bırakarak, fahiş kiralarla ev tutmaya mecbur bırakanlar, bu zalimlik yetmezmiş gibi, şimdi de üniversite öğrencilerimizin lokmalarına göz dikmiştir” açıklamalarında bulundu.

Erdoğan’a seslendi

AKP iktidarına seslenen CHP’li Aslanoğlu, “Buradan Saraya soruyorum; Fırat’ın kıyısında kaybolan kuzuların sorumluluğunu alan Sayın Erdoğan, yapılan zamlar yüzünden karnı doymayan, ailesine daha fazla yük olmamak için yarı aç yarı tok yatan, hakkını aradığı için üniversite yönetimince etiketlenip, baskı altına alınan, Ege Üniversitesindeki, Dokuz Eylül Üniversitesindeki, Katip Çelebi Üniversitesindeki kuzularımızı niye görmezden geliyorsunuz?” ifadelerini kullandı

Rektörlere çağrı

Rektörleri de hedef alan Aslanoğlu, şunları söyledi:

“Üniversitelerde alınacak akademik eğitimlerde başarı için sağlıklı beslenme şarttır.  Kendi üniversitesinde okuyan öğrencilerinin, porsiyonlarını küçülterek, yemek fiyatlarına fahiş zamlar yaparak bu çocuklarımızın geleceği ile oynayan rektörlere de bir çift sözümüz olacak elbette. Sizler, ticarethane işletmiyor, üniversite yönetiyorsunuz. Öğrencileriniz müşteri değil bu ülkenin geleceğidir. Bu üniversitelerde okuyan her bir gencimizi kendi çocuklarınız gibi görmüyorsanız derhal istifa edin. Yok, ‘Onlar bizim de çocuklarımız’ diyorsanız, bir baba bir anne gibi davranın, bu zamları geri alın. On binlerce öğrencinin okuduğu, yüzlerce akademisyen ve bilim insanının yer aldığı bu üniversiteler kendi buluşları, projeleri ve kaynaklarıyla kar edebilir olmalıdır. Öğrencilerimizin lokmasına ve ailelerinin cebine göz dikerek gelir elde etmeye çalışmak, tek kelimeyle iş bilmezlik ve zorbalıktır.”

üniversiiiiiite-yemek-krizi

Sonuna kadar öğrencilerin yanında olduklarını kaydeden Aslanoğlu, zamların geri çekilmesi çağrısında bulundu. Aslanoğlu, şöyle konuştu: “Sağlıksız bir ortamda eğitim alan, lokmasına göz dikilen, barınma problemiyle yalnız bırakılan bu çocuklardan, bu şartları kabullenmesini kimse bekleyemez. Elbette ses yükseltecek, demokratik yollarla hakların arayacak ve protesto edecekler. Biz üniversite öğrencilerimizin sesinin kısılmasına, rektörlerle, güvenlik görevlisiyle gözdağı verilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu zamları yapıp, öğrencilerimizin lokmasına göz dikenler, bu işin duyulmasından utanıyorlarsa, yapacaklar tek şey bu zamları geri almaktır. Bu zamlar geri alınıncaya kadar, üniversite gençliğimizin yanında olmaya, seslerini duyurmaya devam edeceğiz.  AKP İktidarı ve Üniversite Yönetimlerini insaflı olmaya davet ediyor ve yaptıkları zamları geri almaya çağırıyoruz. Gençler, yalnız değilsiniz! Yanınızdayız!”