ABD'li bir şirketin Efes Antik Kenti'nde bulunan Celsus Kütüphanesi'nin avlusunda düzenlediği yemek organizasyonu nedeniyle avlunun diğer turistlere kapatılmasına ilişkin Türkiye Komünist Partisi İzmir İl Örgütü'nün yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bakanlığın kültürel yerlerimizi ticarethane zihniyetiyle yönetmesine, her türlü turistik yerleşimin para getirecek bir rant aracı hâline getirilmesine karşıyız. Kültürel ve tarihi zenginlikler tüm halkındır. Bu zenginlikler özelleştirilemez ve ticaretin konusu hâline getirilemez!” denildi

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başta Efes Antik Kenti olmak üzere kentimizin tarihi değerlerinin metalaştırılmasına, adı Kültür ve Turizm Bakanlığı olan bakanlığın kültürel yerlerimizi ticarethane zihniyetiyle yönetmesine, her türlü turistik yerleşimin para getirecek bir rant aracı hâline getirilmesine karşıyız.

Bu sene, uzun yıllardır akıllarına gelmeyen gece müzeciliği, bakanlığın aklına geldi ve antik kentlerimizi gece ziyarete açtılar. Başlangıçta güzel bir uygulama olarak kabul gören bu uygulama, yıllardır antik kentlerimizi özel gruplara, firmalara kiraladıkları gerçeğinin de gözler önüne serilmesine neden oldu.

Kültürel ve tarihi zenginlikler halkındır

Akşam Efes Antik Kenti'ni gezmeye gelen ziyaretçiler, Celsus Kütüphanesi'nde lüks otellerden ve gemilerden gelen turistlere verilen yemek nedeniyle kütüphane alanına alınmadılar. Bu, aslında turizm alanlarının özelleştirilmesi sonucu bir süredir gördüğümüz bir durumdu, Kültür Bakanlığı antik kentin istediği bölümünü ziyarete kapatıyor ve o alanları kiralıyor. Halkımızın ticarethane zihniyetine olan tepkisi önemlidir.

Kendi şehrimizde antik kentimizi özgürce gezemiyoruz.

Kültürel ve tarihi zenginlikler tüm halkındır. Bu zenginlikler özelleştirilemez ve ticaretin konusu hâline getirilemez!!”

Editör: Esra Seyirden