29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Alsancak Limanı'na demirleyen Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığına bağlı TCSG Dost Arama Kurtarma Gemisi, 254 lise öğrencisini alarak İzmir Körfezi'ne açıldı. Karantina Meydanı açıklarında gerçekleştirilen eğitimde senaryo gereği denizde mahsur kalan kazazedenin elindeki işaret fişeğiyle yardım istemesinin ardından Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti. Bölgeye Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı kontrol botları ve helikopter sevk edildi. Sahil Güvenlik helikopteri tarafından kurtarılan kazazede, TCSG Dost Arama ve Kurtarma Gemisi'ndeki helikopter platformuna getirildi. Kazazede, gemide yapılan müdahalesinin ardından karaya çıkarıldı.

Öğrenciler alkışlarla destek verdi

Arama kurtarma çalışmalarını izleyen öğrenciler, Sahil Güvenlik ekiplerine alkışlarla destek verdi. Eğitimi öğrenciler ile Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel de takip etti. Etkinlik sonunda öğrenciler, geminin helikopter alanında ellerindeki Türk bayraklarıyla marşlar söyledi.

TCSG Dost Arama ve Kurtarma Gemisi Komutanı Binbaşı Erkan İğdeli, lise öğrencilerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

TCSG Dost Gemisi'nin, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görev yapan 4 arama ve kurtarma gemisinden biri olduğunu belirten İğdeli, "Gençlere gemi ve gemiciliği sevdirme kapsamında bir program düzenledik. Öğrencilerimiz denizde düzenlenen arama ve kurtarma tatbikatını ilgiyle izlediler. Bu bizi de mutlu etti. Geleceğin nesli gençlerimiz, Cumhuriyet'in 100. yılında gözündeki ışıltıyı görmek mutluluk verici." dedi.

TCSG Gemisi  hangi gün hangi saatlerde gezilebilecek?

İğdeli, Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında 1 Kasım 2023 tarihinde (yarın)  09.00 ile 17.00 saatleri arasında gemilerinin Alsancak Limanı'nda halkın ziyaretine açılacağını kaydetti.

Denizcilik okuyan liseliler hayran kaldı

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Denizcilik Bölümü öğrencilerinden Ege Akbudak, tatbikatı izlerken çok heyecanlandığını söyledi.

Gemiyle ilgili daha önce araştırmalar yaptığını anlatan Akbudak, "Güzel bir gemiydi. Ben de denizcilik bölümünde okuyorum. Bir daha olsa bir daha gelirim." diye konuştu.

Esma Nurayan ise okulda gemi manevralarıyla ilgili eğitim aldığını, öğrendiği manevraların gemide uygulanmasının kendisini heyecanlandırdığını aktardı. Cumhuriyet'in 100. yılında böyle bir etkinlik düzenlendiği için yetkililere teşekkür eden Nurayan, "Ben de askerlerimiz gibi Türk bayrağını temsil etmek istiyorum." diye konuştu.

TCSG DOST gemisinin özellikleri nedir?

Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi TCSG DOST, açık denizde arama ve kurtarma harekatı icra etmenin yanı sıra, yangın söndürme ile kaçakçılığın önlenmesi gibi operasyonlarda da kullanılabiliyor, donanıma ve helikopter iniş-kalkış, taşıma imkan kabiliyetine de sahip.Ayrıca TCSG DOST Komutanlığı seyir radarı, su üstü arama radarı, elektrooptik gündüz ve gece görüntüleme sistemleri, kesintisiz muhabere sistemleri gibi imkan ve kabiliyetleri bulunuyor. Gemi aynı zamanda keşif karakol, kaçakçılığı önleme, ana görev fonksiyonu olan arama kurtarma görevlerini icra edebilme, akaryakıt yangınlarında kullanılan foam ve deniz suyu tulumbası bulunan 2 adet saatte bin 200 metreküp kapasiteli, 120 metre atma mesafeli harici yangın söndürme sistemi marifetiyle yangın söndürme, yağ sıyırıcı cihaz ve bariyerler marifetiyle kirlenmeyi önleme ve yayılmayı durdurma kabiliyetlerine sahip. TCSG Dost 1 Kasım 2023 tarihinde 09.00 ile 17.00 saatleri arasında Alsancak Limanı'nda halkın ziyaretine açılacak.