Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin turizme kazandırdığı Kemer Barajı üzerindeki Arapapıştı Kanyonu, turizme açılıyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Arapapıştı Kanyonu’nun Aydın’ın ekoturizmine katkı sunmaya devam ettiğini belirten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “2 bin 500 yıllık anıt mezarlarıyla, tarihi dokuya sahip bu doğal güzelliği görmeye herkesi davet ediyorum” dedi.

Belediye, Arapapıştı Kanyonu'nda 2 saatlik tekne gezileri düzenleyecek.

Tarih ve doğanın birleştiği alan

Kemer Barajı'nı besleyen Akçay’ın yıllar içerisinde aşındırmasıyla oluşan Arapapıştı Kanyonu 380 yüksekliği, 6 kilometre uzunluğu ile benzersiz bir doğayı sizlere sunmaktadır. Doğal oluşumları bünyesinde barındırmasının yanısıra antik dönemden kalma şehir kalıntıları ile de tarih ve doğanın birleştiği nadir alanlardandır.

Aydın, Muğla ve Denizli illerinin ortak sınırında yer alan Arapapıştı Kanyonu aynı zamanda İnceğiz ve Körteke adlarıyla da anılmaktadır. Bozdoğan ilçesine bağlı Kemer, Güvenir, Körteke ve Örencik köyleri yakınlarında bulunan kanyon, kimi yerlerde genişliği 12 metreye düşen kanallar şeklinde kıvrılarak devam eder.

“Arapapıştı” isminin M.S. 7. yy’de Bizans hükümdarı Heraklius Dönemi’nde doğudan gelen Arap akınlarından kaynaklandığı sanılmaktadır. Bir rivayete göre, Afrodisias’ı istila eden Arap orduları bu derin kanyona geldiğinde karşıdan karşıya geçememiş ve “Araplar’ın şaşırıp kaldığı yer” anlamına gelen Arapapıştı ismi yerel halk tarafından dilden dile aktarılarak günümüze ulaşmıştır. Akçay Vadisi’nde yer alan üç göl ve bunların arasında yer alan Arapapıştı Kanyonu, antik dönemden beri insanların saklanmak ve dini bir hayat yaşamak amacıyla kullandıkları gizli saklanma yerlerinden biri olmuştur. Arapapıştı Kanyonu’nun bulunduğu Akçay Vadisi, Leylekler Vadisi olarak da adlandırılabilir. Leyleklerin olması bu bölgenin toprağının, havasının ve suyunun çok temiz olduğunun bir göstergesidir.

Kanyonun yamacında daha önce hiçbir gezginin bahsetmediği ve yaklaşık 2500 yıllık gizemli bir kaya mezarı vardır. Pers yapımı olduğu tahmin edilen kaya mezarının yönetici ya da general konumunda önemi olan bir şahıs için yapıldığını düşündürmektedir. Antik dönemde, Karia sınırlarında kalan Nazilli yakınlarında Luvilerin yerleştiği bilinmektedir. Pers egemenliği sırasında bütün Batı Anadolu gibi bu yörede Sard Satraplığı'na bağlı bulunuyordu. Arkaik döneme (M.Ö. yaklaşık 6. yy) tarihlenen kaya mezarının zeminden yüksekliği 1,8 m ve eni 8 metredir. Barajın su seviyesi yükseldiği zaman kaya mezarı sular altında kalmaktadır.

Arapapıştı Kanyonu’nda yamaçlar üzerinde şekil ve boyut olarak birbirinden farklı pek çok mağara mevcuttur. Yan yana olan ve “Sıra İnler” olarak anılan mağaralar tarih boyunca farklı zamanlarda kullanılmıştır. Ayrıca kanyon içerisindeki bazı büyük oyuntulara su seviyesi düştüğünde tekne ile girilebilmektedir. Bu oluşumlar görülmeye değerdir.

Kanyonun Karacasu’ya bakan tarafında gizli bir dehliz mevcuttur. Bu dehliz yarık biçiminde olup, alt kısmı insan eli ile korunma amaçlı olarak taşlarla örülmüştür. Buradaki küçük ibadethane görünümü, Bizans dönemi Hristiyanlarından bir grubun burada inzivaya çekildiğini ya da gizlendiğini düşündürmektedir. Bir rivayete göre bu dehliz Afrodisias Antik Kenti’ne bağlanmaktadır.

Kanyonda tekne gezisinin yanında doğa yürüyüşleri ve mesire alanında piknik yapılabilmektedir. Kemer Barajı’nda yetiştirilen alabalık ve yayın balığı gibi lezzetler baraj çevresindeki restoranlardan sağlanabilmektedir.

Arapapıştı kanyonu tekne turu fiyatları ne kadar?

Arapapıştı Kanyonu tekne turu fiyatları da açıklandı. Yapılan açıklamada öğrenci tur fiyatının 200 TL, tam fiyatın ise 250 TL olduğu duyuruldu.

Rezervasyon yaptırmak gerekiyor

Tura katılmak isteyenlerin ise önceden rezervasyon yaptırması gerekiyor. Rezervasyon için telefon numarası ise 0 542 305 9585 olarak açıklandı.

Arapapıştı Kanyonu nerede?

Arapapıştı Kanyonu Aydın, Muğla, Denizli ortak sınırında yer alıyor.

Editör: Özlem Çimen Durmaz