İzmir Konak Alsancak’ta bulunan Salih İşgören İlkokulu’na bir süre önce yıkım kararı verilmiş ve öğrenciler Alsancak Melih Özakat İlkokulu’nda ders görmeye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde, Melih Özakat İlkokulu’nda 2 kız öğrencinin yaşadığı taciz olayı gündeme bomba gibi düşmüştü. İddiaya göre, bilgisayar tamiri için ilkokul binasına giren yabancı uyruklu şahıs, teneffüs saatinde kızlar tuvaletine girerek, 6 yaşındaki A.Ö.B ve A.E.P isimli öğrencileri taciz etmişti. Şahısın tutuklandıktan sonra serbest bırakılmasına okulun velileri adeta isyan etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan veliler, şahısın tutuklanması çağrısı yaptı. Basın açıklamasını okuyan velilerden Esra Karasu, şu ifadeleri kullandı: “Bilgisayar tamiri için gelen erkek bir şahıs, kimlik sorulmadan, denetlenmeden güvenlik tarafından içeri alınmış ve kişiyi çağıran ilgili okul yetkilisi tarafından refakat edilmeden okul içinde serbest zaman geçirerek kız öğrenci tuvaletine gizlenip 2 kız çocuğuna tacizde bulunmuştur ve aileler suç duyurusunda bulunmuştur. Şahıs denetimli serbestlikle salıverilmiştir. Eli kolu serbest şekilde ortalıkta dolanan bu şahıs çocuklarımız için tehdit oluşturmaktadır, biz anne babalar son derece kaygılı ve güvensiz hissetmekteyiz. Bu talihsiz duruma gelmesindeki en büyük sebep güvenlik zaafiyeti konularıdır. Biz veliler olarak, çocuklarımızın güvenli bir ortamda eğitimlerine devam etme hakkını talep etmekteyiz.”

‘Göreve davet ediyoruz’

Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de çağrıda bulunan veliler, tüm okullarda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi. Karasu, şunları dile getirdi: “Çocuklarımıza fiziken bakımları yapılmış, eğitim öğretime hazır okullarda, güvenli ve korunaklı bir okul ortamında eğitim alacakları koşulları  hazırlamak,  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevidir. Bu nedenle, İzmir İl Milli Eğitim Müdürünü uyarıyoruz ve  gerekli önlemleri alması konusunda  görevini  yapmaya davet ediyoruz. Biz veliler, bu koşullar sağlanana kadar, karşımızda bu ciddiyette ve liyakatte sorumlular görene kadar çocuklarımız için mücadele edeceğiz. Bir kereden çok şey olur ve bizler bugün bu okulda bunu tekrar gördük ve hatırladık.” Veliler yaptıkları basın açıklamasının ardından hazırladıkları şikayet dilekçelerini, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti. 

NE OLMUŞTU?

Yabancı uyruklu şahısın öğrencilerin saçlarını okşayıp, yanağına dokunduğu ve ‘Çok güzelsin, çok tatlısın’ şeklinde söylemlerde bulunduğu iddia edildi. Şahıstan korkan öğrenciler durumu aileleri ile paylaşınca, gözaltına alınan şahıs emniyete götürüldü. Tüm kamera kayıtları incelenerek, ifadesi alınan şahısın, ‘Taciz anlamında bir eylemim olmadı. Böyle bir niyetim de yoktu. Ben masum bir niyetle söyledim. Tuvalete girip, ellerimi yıkayıp çıktım. Tuvaletin kız mı erkek mi olduğuna bakmadım’ şeklinde ifadeler kullandığı bilgisi alındı. Nöbetçi savcı, ‘tutuklanması istemiyle’ karar verirken, mahkemin hakimi ise, ‘Şüphelinin üzerine atılı on iki yaşından küçük mağdurların cinsel istismarı suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunduğu ancak mevcut durumuna göre tutuklanmasının bu aşamada ölçülü olmayacağına’ hükmederek, şahısı adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Bu karar, aileleri adeta deliye döndürdü.

‘Çok tatlısın, çok güzelsin!’

Velilerden S.B, olayı şöyle özetledi: “Bilgisayar tamiri sebebiyle yabancı uyruklu bir şahıs okula giriyor. Kızlar tuvaleti üçüncü katta. Üçüncü kattaki, tuvalete giriyor. Kızım, A.Ö.B tuvalette beklerken, arkadaşı A.E.P tuvaleti yapmak için giriyor. O sırada bu şahıs girip, önce kızımın başını okşuyor, ‘Çok tatlısın, çok güzelsin’ şeklinde söylemlerde bulunup, yanağından makas alıyor. O sırada arkadaşı A.E.P tuvaletten çıkıyor. Kızım ve arkadaşı korkarak, koşa koşa tuvaletten çıkıyor. Kamera kayıtlarında, kızlar tuvaletten çıktıktan 4 dakika sonra tuvaletten çıkıyor. Akşam eve dönerken, eşim kızıma gününün nasıl geçtiğini sorduğunda eşime anlatıyor. O akşam hemen okul müdürünü aradık. Okul müdürü bize ertesi gün öğlen 12.00’a randevu verdi. Gittik, durumu izah ettik. Okul polisi geldi. Ardından kızımı ve arkadaşını Behçet Uz Çocuk İstismar Merkezi’ne götürdüler ve pedagog eşliğinde ifadeleri alındı.”

‘Şu an aramızda’

S.B, şöyle devam etti: Şahısın da ifadesi alındı. 2001 doğumlu, Suriye uyruklu. Nöbetçi Mahkeme’de davası görülüyor. Savcı, tutuklama isteminde bulundu. Fakat hakim bu talebi reddetti. Günde 2 kez imza vermek şartıyla yani adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu kişi hala elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Tek isteğimiz bir an önce bu şahısın yakalanması. Kızım ve arkadaşına daha farklı şeyler de yapabilirdi. Okulda bir güvenlik zaafiyeti var. Bu kız elini kolunu sallaya sallaya okula giriyor. Hiç bir önlem yok, hiç bir güvenlik yok. Adalet yerini buluncaya kadar, çabalamaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.”