SELİNAY MUTLU/ İZ GAZETE- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yağmur suyunun değerlendirilmesi kapsamında hayata geçirilen Sünger Kent İzmir Projesi’ni tanıttı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan tanıtıma Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, sivil toplum kuruşları temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Sünger Kent Projesi'nin Türkiye'de ilk kez başlatılacağını aktaran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘’ Sünger Kent modeliyle doğa ve kent hayatı arasında kurulacak denge, İzmir’i daha dirençli hale getirecek.’’ diye konuştu.

26122022_144244_0

‘İYİLEŞMENİN YOLU ŞEHİRLERDEN GEÇİYOR’

Dünyamızı iyileştirmenin yolunun şehirlerden geçtiğini vurgulayan Başkan Soyer, "Kentler gezegenimizdeki yaşam enerjisini kullanarak gıda, elektrik, eşya, ham madde üretiyor bunun yerine plastik atık, karbondioksit, savaş ve yoksulluk veriyor. Şehirlerle bu ekosistem arasındaki bu yıkıcı ilişkinin sürdürülemez olduğunu çok iyi biliyoruz. Çağımızın çoğu kentinde bu ne yazık ki böyle. Pandemi ve iklim krizi bu gerçeği çok açık şekilde bize tekrar gösterdi." dedi.

‘KOLAY BİR HEDEF DEĞİL’

"Net olarak görüyoruz ki geleceğin dünyası şehirler dünyasıdır" diyen Soyer, "Bu dünyadaki varlığımızı sürdürmek konusunda samimiysek, başka bir şehirciliğinin mümkün olduğuna inanmak ve bu yönde cesur adımlar atmak zorundayız. Bunun hiç de kolay bir hedef olmadığını biliyorum. Yine de başka bir dünya yaratmanın hedefindeysek kararlı adımlar atmalıyız.’’ şeklinde konuştu. 

‘SUYU TOPRAKLA BULUŞTURUCAĞIZ’

Kentlerde sonuçları hiç düşünülmeden doğanın döngüsünün yok edildiği ifade eden Başkan Soyer, "Yanlış yapılaşmaya iklim krizi eklendiğinde sorun daha da büyümüş. Bugün ise, yağmur sularının yönetiminde devrim diyebileceğimiz yepyeni bir dönemi başlattık. Bu dönüşümü, sürdürülebilir yağmur suyu yönetimini amaçlayan Sünger Kent İzmir Projemiz ile gerçekleştireceğiz. Toprakla suyun arasına yapay bir kabuk girmiş. İzmir’in üzerine serilmiş bu beton kabuğu yer yer kırarak, suyun yeniden toprakla buluşmasını sağlayacağız’’ diye konuştu.

‘5 BİN BİNAYA 5 BİN DEPO’

Hedeflerinin İzmir’i 5 yıl içinde sünger kent haline getirmek olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, "Bu projenin en önemli özelliği tüm vatandaşların katılımını esas almasıdır. Projemizin iki kapsamlı uygulamasını vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. İlki yağmur suyu hasadı. Bu uygulamayla doğanın bilgisinden yararlanarak suyu hasat edeceğiz, kentimize düşen yağmuru değerlendirip yeniden doğal su döngüsüne iade edeceğiz. Yağmur suyu hasadına yönelik bir teşvik sistemi uygulayarak 5 bin binaya 5 bin yağmur suyu deposunu İzmir belediyesi olarak biz vereceğiz. Bu uygulamaya hemen başlıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

İzmir'in çatılarına düşen su miktarının, en büyük içme suyu kaynağı olan Tahtalı Barajı’nda her yıl biriken su miktarından bile fazla olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Soyer, "Şehrimize akan yağmur suyu boşuna akıp gidiyor. Bu proje sayesinde 5 bin yağmur suyu deposu ile su tasarrufu yapacak, Körfez'i temizleyecek, aynı zamanda taşkınları ve su baskınlarını önleyeceğiz.’’ dedi.

‘YAĞMUR BAHÇELERİ’

İkinci çalışmalarının İzmir'e 10 bin yağmur bahçesi oluşturma kampanyası olduğunu duyuran Başkan Soyer, ‘’Yağmur bahçesi oluşturacak ilk 10 bin vatandaşa ihtiyaç duyacağı bitki ve çiçekleri İzmir belediyesi olarak biz veriyoruz. Ve bu uygulamaya bugün itibariyle başlıyoruz. Bu iki uygulama dışında kentsel ve kırsal alanda birçok projeyi gerçekleştirerek İzmir’in caddeleri, sokakları, çatıları ve bahçelerinde su yeniden toprakla buluşacak.’’ diye konuştu.

"Eğer dünyamız bir gün daha iyiye doğru değişecekse, bunu kendi çabalarımızla ve tüm engellere rağmen sürdürdüğümüz kararlı duruşumuzla başaracağız" vurgusunu yapan Başkan Soyer, ‘’Hiçbir şey bir sabah kendi kendine düzelmiyor. Eğer dünyamız daha iyi bir şekilde gelişecekse bunu kararlılıkla hep beraber çözeceğiz. Tüm İzmirlileri Sünger Kent projesine katılmaya davet ediyorum. Gelin, yağmur suyu depoları ve yağmur bahçesi uygulamalarıyla Sünger Kent projemize katılın. Hep birlikte İzmir'in geleceğini inşa edelim.’’ diye konuşarak tanıtımı sonlandırdı.