İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kapsamında yaptığı kutlamalarla 2022 yılına damga vurmuştu. Yüz binlerce İzmirli, kurtuluşun 100’üncü yılında gün boyu süren hava gösterileri, teatral şovlar ve tarihe geçen megastar Tarkan konseriyle büyük bir coşku yaşamıştı.

Ancak Gündoğdu Meydanı’ndan Türkiye’ye yayılan bu coşku, iktidar sahiplerince ve bazı çevrelerce gölgelenmeye çalışılmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ulu Önder Atatürk’ün Nutuk’taki sözlerinden alıntılayarak yaptığı konuşmada, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, dalâlet ve hatta hıyanet içindeydi. Sadece, saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar. Teslim oldular. Ve bir sabah emperyalist ülkeler kirli emelleriyle güzelim şehrimizi işgal etti” ifadelerini kullanmıştı. 

Bakanlıktan soruşturma

İçişleri Bakanlığı, Başkan Soyer'e o konuşması nedeniyle soruşturma açtı. İki müfettiş görevlendiren Bakanlık, Osmanlı’yı ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediğini iddia etti. 

Soyer'den ilk açıklama

Başkan Soyer, soruşturma sonrasında paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

“İçişleri Bakanlığı’nın 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarındaki konuşmamdan dolayı bana soruşturma açtığını öğrendim. Sözlerim Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’undan alınmıştır. Maksadım çok açıktır: Milletin egemenliğine göz dikenlere karşı Cumhuriyetimizin yüz yıllık değerlerini ve devrimlerini savunmak, tüm tehlike ve tehditlere karşı korumak. Her sözümün arkasındayım. Buyrun, buradayım. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İlelebet yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!”