Gizem TABAN/İZ GAZETE- Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla hareketlenen siyasi gündemde flaş bir iddia ortaya atıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ittifak yapması durumunda, İYİ Parti’nin İstanbul ve Ankara’da CHP’yi desteklemesine karşılık İzmir’de Büyükşehir Belediyesi için İYİ Parti’nin adayının ortak aday olacağı ileri sürüldü. İYİ Parti’den konuya ilişkin yalanlama gelse de söz konusu iddia gündemdeki yerini korumaya devam etti. Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın İYİ Parti’ye bırakılması ihtimalinde kentteki seçmenin nasıl bir eğilim göstereceğini değerlendirdi.

-manşettt3-1

Seçmen yönelmeyebilir

Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleşen genel seçim sonuçları verilerine göre konuyu değerlendiren Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tosun, “CHP ile İYİ Parti arasında CHP lehine yaklaşık 30 puan fark var. CHP ile AKP arasında ise15 puanlık fark var. İYİ Parti’nin CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığını talep etmesine karşılık İstanbul ve Ankara’da CHP’yi desteklemesi; arada bu kadar oy farkının olduğu İzmir için mantığa pek uygun gelmiyor. Eğer öyle bir durum olursa CHP seçmeni nasıl bir tepki verir? İzmir’de her 4 CHP’li seçmenden 3’ü ideolojik oy verme eğiliminde olup parti sadakati çok yüksek… Bu seçmenin; CHP ile İYİ Parti’nin ortak aday çıkarıp İYİ Parti’nin adayının gösterilmesi durumunda destek vermesi çok fazla mümkün değil. Ancak destek vermediği durumda bile AKP ile MHP birleşse dahi seçimi kazanmaları kolay değil. İzmir’de CHP’nin eli her koşulda güçlü. Çünkü ideolojik seçmenin partisini terk etmesini kolay değil. Oy makasının bu kadar açık olduğu bir tabloda İYİ Parti’nin adayı gösterilse dahi ideolojik seçmen yönelmeyebilir” diye konuştu.

CHP her koşulda kazanır

“CHP ile İYİ Parti’nin ittifak yapması ve İYİ Parti’nin adayının gösterilmesi seçimi riske sokmaz ama” diyerek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Tosun, “İYİ Parti’nin İzmir örneğinde; bir kuşak öncesi merkez sağ partilere oy vermiş, seküler ve liberal seçmen ağırlıkta. Dolayısıyla İzmir’de İYİ Parti’nin adayının desteklenmesinden çok CHP’nin adayının desteklenmesi kazan kazan stratejisine katkıda bulunur. Her parti kendi adayını çıkarsa, AKP ve MHP ortak aday çıkarsa, bu durumda bile İzmir’in oy verme eğilimi ve seçmen sosyolojisi açısından bakıldığında bu durumda yine CHP kazanır. Ama AKP, MHP ve İYİ Parti iş birliği olursa İzmir’de sıkı bir rekabet yaşanır. Buna rağmen CHP kazanmaya yine daha yatkın” ifadelerini kullandı.