Aliağa Belediyesi emekçileri işe iade davasında

MHP’li Aliağa Belediyesi tarafından haksız yere işlerinden edilen Aliağa emekçilerinin işe iade davası Aliağa Adliyesi’nde görülecek

SENDİKA 12.12.2019, 11:45 12.12.2019, 11:58
Aliağa Belediyesi emekçileri işe iade davasında

İZ GAZETE - Aliağa Belediyesi’nden haksız sebeple atılan işçilerin işe iade davaları görülmeye başlandı. Direnişlerinin 210.gününde olan işçiler, duruşma öncesinde Aliağa Adliyesi önünde bir açıklama yaptı.

Açıklamayı DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası 5 No’lu şube Aliağa Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi Doğanşah Aydın yaptı. Aydın açıklamasında Aliağa Belediyesi’nden çıkarılan emekçilerin ‘keyfi’ bir tutum ile işten çıkarıldıklarının hatırlatırken, “Aradan geçen 6 aylık süre sonunda kendisini hukuk devletinin üzerinde gören bir tutumla işe iade taleplerimize başta Serkan Acar olmak üzere gerek MHP gerekse siyasal iktidarın büyük ortağı AKP’nin Aliağa’daki yetkili temsilcileri kulaklarını tıkadı” ifadelerini kullandı.

6 AY SONRASINA DAVA

İşe iade davalarının dört ay sonrasında halledilmesi gerektiğini ifade eden Aydın şöyle konuştu:“Bizim ilk duruşma günümüz bile 6 ay sonraya verildi. Bugün 12 Aralık 2019, işten çıkarılan bir çok arkadaşımızın haklılıklarının ispatlanacağına, işe iade kararlarının verileceğine inandığımız hukuksal mücadelemizin başladığı gün. Umuyoruz ki bu yargı süreci daha fazla uzamasın, keyfi kararların alınmasın, emekçinin alın terinin kutsal bir değer sayıldığı, işçi çıkarmanın ve kamuyu zarara uğratmanın kötü niyetli bir eylem olduğu sonucuna varılsın”

‘EMEKÇİ DOSTLARIMIZA MİRAS’

“Mahkemenin sonunda verilecek işe iade kararları bizlerin bu haklı mücadelesinin birer onur madalyası olacaktır” diyen Aydın, “Onur madalyasını gelecekte emekçi sınıfına yapılacak olası saldırılarda emekçi dostlarımıza birer miras bırakacağız. Bu miras çocuklarımızın geleceğidir, bu miras emeğe saldıranlara haddini ve sınırlarını bil demenin adı olacaktır. Bu miras haksızlığa, hukuksuzluğa, talan düzenine direnmenin dünyayı güzelleştireceğine inanmanın adı olacaktır” diye konuştu.

Aydın sözlerini şöyle sonlandırdı:“Buradan Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında bu vahşi ve modern kölelik düzenine karşı savaşan emek yoldaşlarımıza zafer duygularımızı gönderiyoruz. Biliyoruz ki, Şili’deki öğrenciler sadece kendileri için değil, Paris’te yüzbinler sadece Fransız emekçileri için değil daha adil ve adaletli bir dünya için ayaktalar. Buradan şunun bilinmesini istiyoruz. Bizler sadece Aliağa’daki emekçiler için değil ülkemizde ve Dünyada haksızlığa uğrayan tüm emekçiler için direndik ve zafere ulaşana kadar direnmeye devam edeceğiz. Emeği sömürmenin, işten atmaların yasaklandığı hukuksal içtihatlar oluşturana kadar tüm dünyada emekçiler olarak mücadeleye ve dayanışmaya devam edeceğiz”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
31°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?