Hemşehrilik ilişkilerinin önem gördüğü Efes Selçuk’un 31 Mart akşamı sonuçlar açıklandıktan sonra yine birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşanılacak bir kent olduğunu söyleyen Efes Selçuk’taki bazı esnaflar, “Burada herkes hemşeri, herkes birbiri ile arkadaş ve dostluk içerisinde. Meydanlara çıkıp da öfkeden ne diyeceğini toparlayamadan hala daha aba altından sopa gösterenler var. Bunu yapmayın. Herkesin bir oyu var ve herkes gidip oyu istediği partiye kullanacak” dediler.

Bu kente yakışır

Son beş yıl içerisinde ilçe esnafları olarak geçmiş yıllara göre çok iyi kazanç elde ettiklerini, bu duruma özellikle yaz aylarında düzenlenen festivallerin etkisinin yüksek olduğunu gördüklerini ifade eden ilçe esnaflarından Orhan Durak; “Efes Selçuk esnafları olarak bizler ülkede yaşanan ekonomik krize göre ilçemizde para kazandık, bunu kimse inkar edemez. Bugün çıkıp da meydanlarda şöyle yapacağız, böyle yapacağız diyenler geçmiş dönemde bu ilçede başkanlık yaptılar. Ancak o dönemde esnafımızın bir kısmı kepenk kapattı, bir kısmı da borçlarını ödeyemedikleri için icralık oldu. Bunlar unutulacak şeyler değil. O nedenle burada birçok esnaf arkadaşımız ile birlikte şunu söyleyebiliriz ki, seçimlerde yine doğru yönetimi sağlayan başkan, esnafına para kazandıran başkan ve kadını, erkeği, genci, yaşlısı ile birlikte halkını kucaklayan başkan bu kente yakışır” diye konuştu.

Son derece önemli bir uygulama

Efeslim Kart üyesi olan çarşı esnaflarından Ahmet Kaptan, Filiz Başkan’ın başlattığı bu uygulamanın önemine dikkat çekerek; “Belki bazı kişilere bu uygulama basit gelebilir. Kesinlikle son derece önemli bir uygulamadır. Geçmiş yılları hatırlamak gerekir. Belediye ihtiyaç sahibi vatandaşa 100 TL ya da 200 TL fiş veriyordu, vatandaş da o fişle parasını alabilmek için bankanın birinde saatlerce kuyrukta bekliyordu. Hem vatandaş için hem de kurum için zor bir durumdu. Ama şimdi o para Efeslim Kart’a yükleme yapılıyor ve vatandaşlar anlaşmalı olan bizim gibi esnaflardan gelip alışverişini yapıyor. Böylece hem vatandaş kazanmış oluyor, hem de esnaf olarak bizler kazanmış oluyoruz” dedi.

Editör: Tuğkan Üsküp