ABD'deki bilim insanları, piyasada satılan çoğu seks oyuncağının insan sağlığı açısından risk barındırdığı konusunda uyarıda bulundu.

Plastik, silikon, kauçuk veya lateksten yapılmış seks oyuncaklarının, insan vücudunun en hassas zarlarından bazılarıyla etkileşime girecek şekilde tasarlandığı, dokuların oyuncaklardaki kimyasalları hızla emebileceği açıklandı.

Duke Üniversitesi'nde yapılan son araştırmada, bilim insanları dört farklı seks oyuncağının insan vücuduna değdiğinde nanoplastik parçalar saçtığını tespit etti.

Oyuncakların, insan sağlığına zararlı olabilen ve yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal olan ftalat içerdiği ortaya çıkarıldı. Ftalat'ın karaciğere, böbreklere, akciğerlere ve üreme sistemine zarar verdiği biliniyor.

Araştırmacılar, "Deneylerimizde tespit edilen ftalatlardan bazıları, yüksek konsantrasyonlarda kemirgenlerde ciddi doğurganlık komplikasyonları veya doğurganlık kaybıyla eş zamanlı olarak gözlemlenmiştir. Nedensellik kanıtlanmamış olsa da, korelasyon daha fazla araştırmayı gerektirecek kadar endişe vericidir" açıklamasında bulundular.

Seks oyuncaklarının potansiyel toksisitesinin "yeterince anlaşılmadığını" kaydeden araştırmacılar, oyuncaklara olan talep arttıkça hükümetleri oyuncakların potansiyel sağlık risklerini doğrudan ele almaya ve şeffaflık ve sıkı düzenlemeler uygulamaya çağırdı.