Gaziemir Belediyesi hazırladığı projeyle, Sarnıç bölgesinin kalbi konumundaki Cumhuriyet Meydanı ile Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Parkı’nı baştan sona yenileyecek. 10 bin metrekare büyüklüğündeki alanda yaşama geçirilecek proje, iki etap halinde yapılacak.

Projenin, 6 bin metrekare büyüklüğündeki alanda uygulanacak 1. Etabı’nda, Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Parkı, yeniden yapılacak. 2 adet çocuk oyun alanının yer alacağı parka, kaykay pisti de yapılacak. Gençlerin spor yapmaları için oluşturulacak özel tasarımlı piste rampa, bench ve boxların montajı yapılacak. Parkta, yürüyüş yolu ve oturma grupları da yer alacak. Projenin bu etabında 26 araç kapasiteli otoparkta bulunuyor.

MODERN BİR MEYDAN

Projenin 4 bin metrekare büyüklüğündeki alanda yapılacak 2. Etabı’nda ise Sarnıç Cumhuriyet Meydanı yenilenecek. Konser, tiyatro gibi kültürel etkinliklerin düzenlendiği ve sosyal hayatın merkezi olan meydan, yenileme çalışmasıyla modern bir görünüme kavuşacak, daha işlevsel hale gelecek. 4 bin metrekare büyüklüğündeki alanda yaşama geçirilecek projeyle, meydana 200 metrekare büyüklüğünde açık hava sahnesi yapılacak. Etkinlik alanının çevresine oturma yerleri oluşturulacak. Projede, BİSİM istasyonu da yer alacak.
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın kamusal alanları genişleterek yurttaşların sağlıklı gıdaya ve kaliteli hizmete erişebilmeleri amacıyla yaşama geçirdiği Porta Gaziemir’in üçüncüsü de bu proje kapsamında inşa edilecek. 200 metrekare büyüklüğündeki kapalı alanı olacak Porta Gaziemir’in aynı zamanda yarı açık alanları da olacak.

10 bin metrekare büyüklüğündeki alanda, iki etapta yapacakları projeyle Cumhuriyet Meydanı’nı ve Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Parkı’nı tamamen yenileyeceklerini ifade eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Geçip giden yıllar karşısında çok yıpranan Cumhuriyet Meydanı’nı, modern bir görünüme kavuşturmak için yenileme projemizi yaşama geçiriyoruz. Sarnıç’ın sosyal yaşantısının merkezi olan ve konserler, festivaller başta olmak üzere kültür etkinliklerine ev sahipliği yapan meydana, Porta Gaziemir 3’ü inşa edeceğiz. Projemiz kapsamında Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Parkı’nı da yenileyerek çocuklarımız için daha kullanışlı bir park yapacağız” dedi.

Editör: Duygu Kaya