Gazeteci Tolga Şardan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İYİ Parti lideri Meral Akşener'in, Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adaylığı için kendisine destek vermeyeceğini açıkladığı konuşmayı nasıl izlediğini ve sonrasında Akşener'in tekrar masaya döndüğü sürecin nasıl geliştiğini yazdı. Kılıçdaroğlu'nun ani tepki vermediğini ifade eden Şardan, "Hiddetlenmedi ama fazlasıyla üzüldü" diye aktardı.

Şardan ayrıca seçimden sonra boşalacak 3 bine yakın kamu görevlisi koltuğu için de Altılı Masa'da çalışmaların başladığını ve bürokrat adaylarının özgeçmişlerinin incelendiğini belirtti.

İlk arayan Karamollaoğlu oldu

Şardan'ın T24'te yayınlanan yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Akşener'in açıklamalarının yayınlandığı sırada Kılıçdaroğlu, genel merkezde yakın ekibiyle çalışma halindeydi. Akşener'in açıklamalarına başlamasıyla birlikte çalışmayı yarım bırakıp televizyon yayınını takip etti. Herhangi bir ani tepkisi olmadı. 'Meral Hanım ne diyor?' türünden hiddetlenmedi. Ama fazlasıyla üzüldü.

Kendisini ilk arayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oldu. Sonrasında Altılı Masa'daki diğer partilerin genel başkanları aradı. Bu arada yakın çalışma ekibinden bazı isimleri, İYİ Parti'de temaslarda bulunmak üzere görevlendirdi.

Kısa sürede gelen bilgilerin ardından yapılan değerlendirmeler ışığında Kılıçdaroğlu, tansiyonu düşürmek amacıyla bir video açıklama hazırlanmasını istedi. Video açıklamanın yayınlanmasıyla CHP'lilerin Akşener'e karşı olası tepkilerinin de ortadan kaldırılması amaçlandı. Sosyal medyadan yayımlanan video kaydı sonrasında hafta sonu yürütülecek diyalog mekanizmasının önü açıldı.

Bu konuda küçük bir not daha vereyim; Altılı Masa'nın adayının Akşener'in katılmadığı buluşmada açıklanmaması konusunda beş parti fikir birliğine vardı. SP lideri Karamollaoğlu'nun konumu itibarıyla özellikle Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan üzerinde ağırlığı var. Akşener'in açıklamalarından hemen sonra bir araya gelen beş lider, 'adaylık kararının açıklanacağı toplantıda mutlaka Akşener'in de bulunması gerekir' yönündeki fikir birliği sonrasında krizin çözüm yoluna gidilmesi için çaba sarfetti.

Özgeçmişler inceleniyor

Millet İttifakı'nın adayının açıklanmasıyla birlikte başlayan ikinci aşama çalışmalar, iki ayrı kategoride yürütülüyor.

İlki seçim kampanyası elbette. CHP Genel Merkezi, iki ayrı kampanya hazırlıyor. Birinci Cumhurbaşkanılığı seçimi için. Diğeri de milletvekili seçimine dönük kampanyalar. Altılı Masa'nın diğer partileri, Cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak kampanyaya destek verirken, ayrıca kendileri de oylarını artırmayı sağlayacak kampanyalar yapacaklar.

Bu süreçteki ikinci önemli çalışma ise, seçimin galibiyetle sonuçlanması halinde bürokraside boşalacak önemli görevlere getirilmesi gereken üst düzey kamu yöneticilerinin seçilmesi.

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin tamamlanmasıyla beraber yürürlükteki mevzuat sebebiyle görevlerini bırakacak üç bine yakın kamu görevlisi var. Yeni Cumhurbaşkanı'nın göreve başlamasıyla birlikte öncelikli olarak söz konusu görevlere atanması gereken bürokratların belirlenebilmesi amacıyla Altılı Masa'ya ulaşan özgeçmişler üzerinden incelemeler başlatıldı.

Liyakat ilkesinin ön planda tutulduğu incelemeler sırasında mevcut iktidar döneminde görev yapan liyakat sahibi olan bazı üst düzey bürokratların da durumu değerlendirilmeye alındı. Altılı Masa'daki partilerin yönetimleri kendi açılarından oluşturulan veri havuzu üzerinden tespitler yaparken hangi bakanlıkta kimlerle yol ayrımına gidileceği, hangi bürokratlarla çalışılabileceği belirleniyor yavaş yavaş.

Görüştüğüm CHP Genel Merkezi'nden bir isim; 'AKP döneminde görev yapan ahlaklı, vicdanlı bürokratlar var elbette. İnceliyoruz. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, daha önce de iktidarda görev yapmaları nedeniyle bürokrasiyi daha yakından tanıyorlar. Ancak CHP'de de kamu yönetimine atanabilecek, belediyelerimizde görev yapan nitelikli ve liyakatli isimler var. Bu tablonun netleşmesi, ittifak ortağı partilerin hangi bakanlıkları yönetimine talip olacaklarının belirlenmesini de kolaylaştıracak' dedi."