Özkan: Sosyal medya şirketleri bağımsız medyayı yok ediyor

Sosyal medya kuruluşları olan Google ve YouTube'un insanlara kümülatif topluluk olarak baktığını, algoritma sorunu olduğunu, iktidar yanlısı uygulamalarla bağımsız medyayı yok ettiğini vurgulayan CHP'li Tuncay Özkan,"Sizin tek hâkim olduğunuz pazarda demokrasiye, insan haklarına ve kişilerin özgül ağırlıklarına önem vererek bu işi yapmanız gerekiyor" dedi.

POLİTİKA 06.12.2021, 12:59 06.12.2021, 13:16
Özkan: Sosyal medya şirketleri bağımsız medyayı yok ediyor

Cengiz Aldemir/ANKARA- Meclis Dijital Mecralar Komisyonu'nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, komisyona bilgi vermek için gelen sosyal medya Google ve YouTube temsilcilerini dinledi. Özkan şirket temsilcilerine sorular yönelterek Sosyal medya uygulamaları konusunda olumlu ve olumsuz yönlerine dikkat çekti.

DEMOKRATİK OLMALISINIZ

Google ve YouTube şirketlerinin Türkiye’de ve dünyada tekel olmasından dolayı korku uyandırdığını belirten CHP'li Özkan, "Bu korkuyu aşabilecek şeffaflık içinde olmalısınız ve mutlaka sizin yapınızın sizin gibi başka ticari yapılara, kamusal yapılara izin verecek bir rahatlık içinde bulunması gerekir yoksa demokratikleşmeyi sağlayamayız. Yani sizin şirket politikalarınızın ne kadar güzel olduğu bizim sizin şirket politikalarınızdan ne kadar kötü etkilendiğimiz gerçeğini değiştirmez. Demokrasi hepimiz için olmalı, siz demokratik olmalısınız, sizin üzerinizde yani teknolojinin üzerinde yasaklar ve yasaklamalar olmamalı ama sizin sağlıklı, hukuk önünde herkese eşit davranan ve çok güzel işleyen bir sistematik içinde olmanız lazım çünkü dünya size bunun 10 katı kadar 100 katı kadar bir karşılık veriyor. Sizin bunu iyi değerlendirmeniz lazım" dedi 

İNSANLARI KÜMÜLATİF TOPLULUK OLARAK BAKIYORSUNUZ

İnternete yönelik en önemli şeyin veri güvenliği olmasına rağmen, sosyal medya şirketlerinin bu konuda yetersiz ve umursamaz davranmakla eleştiren Özkan, "Bir insanın hayatı sizin şirketinizin toplam bütünlüğünden daha değerli ama eğer siz o hayatla ilgili önlemleri almıyorsanız o zaman tartışma odağında yer alırsınız ve gördüğümüz kadarıyla önlem almıyorsunuz, insanları bir kümülatif topluluk olarak değerlendiriyorsunuz, o topluluğa şablonlar içinde bakıyorsunuz ve o şablonlar içerisinde insanların kimisinin hayatının eriyip gitmesi ya da o insanın size ulaşıp ulaşamaması sizin çok umurunuzda değil. Şikâyetçi olan kişinin sesini dinlemek ya da size ulaşım noktası korkunç bir şey. Siz ucuz bir şey değilsiniz, bedava değilsiniz. Eşitlikçi değilsiniz, Türkiye'nin yarını falan umursadığınız yok. Bu topluma ne kadar vergi veriyorsunuz, kaç kişi çalıştırıyorsunuz, ne kazanıyorsunuz? Veri güvenliği konusu ve tartışmaları da bizim için çok önemli. Demokratik olarak sizin sağladığınız teknolojik altyapının sınırlandırılmasına dönük değiliz biz, biz onun sınırsızlaştırılmasına dönüğüz ama kişi hak ve güvenliğinin de sağlanmasında yanayız" ifadelerini kullandı.

ALGORİTMA SORUNU VAR

Sosyal medya algoritmalarıyla ilgili bir sürü sorun olduğunu, bunun üzerinden para kazanan ajansların olduğunu belirten CHP'li Özkan, “Algoritmanız çok değişik şeylere yol açıyor. Facebook ve Google gibi teknoloji devleri yanlış bilgi verdiler, siz yanlış bilgi vermekten uzak mısınız? Bizi yanılttılar, bütün bilgilerimizi politik olarak sattılar, bizim bütün bilgilerimizi politikanın ana konularından biri hâline getirdiler, bizi demokratik olarak etkilediler. Facebook'a girdiğimizde ya da orada durduğumuzda Analytica'dan bahsediyorum. Bütün bu sorunları bize yaşattılar, demokrasiye müdahale ettiler. Şimdi, bütün bu süreçler Facebook'un ortadan kaldırılmasını gerektirmiyor ama ne güvenlikle geleceksiniz? Biz bu sorunları, algoritmaları nasıl aşacağız? Belirlenen içerikleri neyle saklayacaksınız?" diye sordu. 

YALAN HABERİ NEYLE ENGELLİYORSUNUZ?

Sosyal medya şirketlerinin Türkiye'nin dijital bütçesine büyük katkısı olduğunu, çeşitli pazarlar oluşturduğunu kaydeden CHP'li Özkan, "Kazançlarınızı öğrenmek istiyorum ama onun yanı sıra toplumsal faydaya bakış açınız ne, toplumsal fayda politikalarınız ne, tüketiciyi nasıl koruyorsunuz, tüketici hakları konusundaki çalışmalarınız nelerdir?

Algoritmanızda yalan haberi neyle engelliyorsunuz? Şeffaf olmayan hangi şeyleriniz var? Algoritmanızın içindeki bizim bilmediğimiz veri değerlendirme süzgeçleri neleri eliyor, neleri tutuyor? Biz bunları öğrenmek isteriz çünkü bunları bilemezsek burada oluşturacağımız yasal düzenlemelerden hem siz hem de özgürlük ortamı zarar görebilir" uyarısında bulundu.

NEYİ OKUYUP NEYİ OKUMAMAMIZA NASIL KARAR VERİYORSUNUZ?

Sosyal medyanın tekel olarak Türkiye'de yarattığı pazarın nasıl çalıştığına dair raporu da dikkat çeken Özkan, "Aynen okumak istiyorum: “Türkiye'de milyonlarca insan belirli bir bilgiyi araştırırken Google üstünde haberlere her gün tesadüfen maruz kalıyor çünkü Google'ın algoritması haber yayıncılarının içeriklerini bir çok arama türünde en üst sıralarda ön plana çıkartıyor. ” Yani bizim neyi okuyup neyi okumayacağımız konusunda bilirkişi sizsiniz, takdir makamı sizsiniz, sizin o algoritmanız yapıyor bunu ve ona ulaşmak için de binlerce veri değerlendiriyorsunuz herhalde. Bu nedenle, organik arama sonuçlarında ve Google haberler uygulamasının derlemesinde kullanılan algoritmalar bir eşik bekçisine dönüşüyor. Türkiye'deki medya kuruluşlarının ürettiği içeriklerin görünürlüğü ve keşfedilebilirliği bu algoritma nedeniyle sizi birinci konuma getiriyor. Aslında siz haberleri değerlendirme makamı olarak da birinci durumdasınız. Bize neyi okuyup neyi okumamamız gerektiğini söylüyorsunuz. Buna nasıl karar veriyorsunuz? Türkiye'deki algoritmanız nasıl çalışıyor? Hangi önceliklerle bunu değerlendiriyorsunuz?" sorularını yöneltti.

İKTİDAR MEDYASINA  %73,8 BAĞIMSIZA %26,2 YER VERİYORSUNUZ

Uluslararası Basın Enstitüsünün raporunda, Google haberlerinde, iktidar medyasına yüzde 73,8 bağımsız medyaya ise yüzde 26,2 oranında yer verildiğine dikkat çeken Özkan, "Özetle, Google yayının dijital erişimleri, yoğun sosyal medya etkileşimleri ve kullanıcı tarafında artan talebe rağmen bağımsız medyaya, iktidar medyasına kıyasla çok daha az dijital trafik ve reklam geliri sağlıyor. İktidarın adının bugün “A” olması yarın “B” olmasının sizin için bir anlam taşıdığını zannetmiyorum. Siz iktidara yakın olarak bazı avantajlar elde etmek istiyorsunuz. Yarın iktidar değişir onunla da aynı olursunuz ama tüketici, özgürlükler demokrasi bundan olumsuz etkileniyor" sözleriyle tepki gösterdi.

İKTİDARA GÖRE HAREKET EDİYORSUNUZ

Sosyal medya şirketlerinin içerik belirlerken kamu iletişim politikalarının tarafsız ve bağımsız olmadığını, iktidara göre hareket ettiklerini vurgulayan CHP'li Özkan, "İktidarı tavlamak için yapıyorsunuz, yarın bizi tavlamak için yapacaksınız. Google, örneğin ABD'de, Türkiye'ye kıyasla kullanıcılara haber kaynakları konusunda çok daha geniş ve güvenilir bir menü sunarken, yüksek hacimli aramalarda Google, Türkiye'deki yerel medyada ABD'dekine kıyasla daha az örneğe yer veriyorsunuz. “YouTube‘un öneri algoritması gene rapordan söylüyorum iktidar yanlısı medyanın videolarını izleyenleri büyük ölçüde bir yankı odasında tutarken oysa aynı algoritma bağımsız yayıncıları izleyenleri avukata vereceksin sözü, şeytanın savunmasını o yapacak sık sık iktidar medyasını videolarına yönlendiriyor.” Bu rapordaki eleştiriler hakkında Türkiye'ye hiçbir açıklama yapmadınız" eleştirisinde bulundu.

BAĞIMSIZ MEDYAYI YOK EDİYORSUNUZ

Sosyal medya kuruluşlarının en çok eleştiri aldıgı konuların başında çocukların korunması konusunun geldiğini ve bu konuda hiçbir önlem alınmadığı eleştirisinde bulunan Özkan, bağımsız basını yok ettiklerini ifade ederek, "Bağımsız basınla ilgili çok ciddi sıkıntılar içerisindeyiz. Tekel olduğunuzu unutmadan medyayı tarafsız ve yansız olarak değerlendirecek bir algoritmayı nasıl yaratacağınızı anlatmanız lazım. Bu durum demokratik değil. Google ülkemizden edindiği istihdam konusunda dair bize bilgi verin. Biz insanların nasıl çalıştığını, çok para kazanan bu şirkette çocukların, insanların nasıl çalıştığına dair bilgi edinmek istiyoruz. Google’ın bu konuda bize yansıyan bir bilgisi yok. Taşeronlara veriyorsanız, hangi dağılımlarla, kimleri tercih ediyorsunuz onu da bilmek istiyoruz" diye konuştu.

DEMOKRASİYİ VE İNSAN HAKLARINI ÖNEMSEYİN

Sosyal medya şirketlerinin çok para kazandığını,  vergiden imtina ettiklerini de dile getiren Özkan, mahkeme kararlarının uygulanması noktasında sıkıntılar olduğunu anımsatan CHP'li Özkan şöyle konuştu:

"Teknolojiyi ve şirketinizin temsil ettiği teknolojik değerleri çok önemsiyorum. Demokratik ortamın geliştirilmesinde bunları vazgeçilmez olarak görüyorum. Ama sizin tek hâkim olduğunuz bu pazarda demokrasiye, insan haklarına ve kişilerin özgül ağırlıklarına önem vererek bu işi yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada, bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım."  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?